Aby orgán mohol prijať odporúčanie, potreboval hlasy aspoň dvoch tretín prítomných poslancov.
Zaujímavé bolo aj to, že sa Maďarska v parlamente nezastala vlastná strana, Európska ľudová strana, ktorej je vládny Fidesz členom. Slovenskí europoslanci však za začatie konania nehlasovali jednoznačne a dokonca sme susedov podržali najviac.
Dáta poskytol politológ z Viedenskej univerzity Laurenz Ennser-Jedenastik. Ukazujú, že 23 percent slovenských poslancov hlasovalo za začatie konania voči našim južným susedom, čím si tak držíme najnižší počet zo všetkých krajín Únie.
Predbehli sme dokonca i domácich Maďarov, za konania hlasovalo 25 percent z nich.
Substantial east-west divide in vote for #Sargentini report. MEPs from post-communist countries much less likely to vote against #Orban government. pic.twitter.com/JUNMycthia
— Laurenz Ennser-Jedenastik (@laurenzennser) September 13, 2018
Zuzana Gabrižová, šéfredaktorka portálu Euractiv v rozhovore pre HNtelevíziu uviedla, že prekvapenie nastalo u poslancov za Smer-SD, ktorí patria k strane Európskych socialistov a tí správu do veľkej miery podporili.
„Štiepenie je skôr geografického charakteru. Poslanci z východnejších krajín mali tendenciu nepodporiť rezolúciu. Treba povedať, že tí, ktorí sa zdržali hlasovania, pomohli rezolúcii, aby získala potrebnú dvojtretinovú väčšinu. Zdržania sa nezapočítavali do kvóra, z ktorého sa vypočítavala väčšina,“ objasnila.