Súčasťou dohôd bol voľný pohyb ľudí aj tovarov medzi oboma časťami Írska. V Európskej únii to nebol žiaden problém. Ten môže nastať až po brexite, keď sa Británia ocitne mimo Únie.
Brusel žiada, aby hranice medzi Írskom a Severným Írskom zostali otvorené. Obáva sa totiž, že po opätovnom zavedení kontrol by mohli nanovo vypuknúť násilnosti.
Londýn má zase strach, že ak by Severnému Írsku známemu aj ako Ulster povolil špeciálny režim s Úniou, táto provincia by sa mu politicky vzdialila a hrozilo by obnovenie separatistických ambícií.
Napokon, v súvislosti s Brexitom sa okrem odtrhnutia Škótska hovorí aj o pripojení Severného Írska k Írskej republike, čím by v podstate došlo k rozpadu takej Veľkej Británie, akú poznáme dnes.
Aj preto vláda premiérky Theresy Mayovej odmieta na túto požiadavku Únie pristúpiť. „Požaduje, aby Británia aj po brexite zostala súčasťou jednotného trhu.
„Náš návrh rešpektuje nedeliteľnosť jednotného trhu a zabezpečí, že Británia aj EÚ dodržia svoj záväzok voči Severnému Írsku,“ uviedol ešte pred summitom pre HN britský veľvyslanec na Slovensku Andy Garth.