Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová pred hlasovaním varovala, že prípadný odchod Británie z Európskej únie by mohol vyvolať nové referendum o nezávislosti Škótska. Zdôraznila aj, že veľa ľudí v roku 2014 hlasovalo za zachovanie zväzku s Londýnom, lebo si prialo zostať v EÚ. Škóti vtedy pomerom 55 ku 45 percentám odmietli nezávislosť. V prípade brexitu by podľa Sturgeonovej výrazne vzrástla podpora škótskej nezávislosti.
Orieškom by tiež bolo Severné Írsko, kde by mohli vzniknúť priechody na hraniciach s Írskou republikou a mohol by byť ohrozený krehký pokoj v Ulsteri. Predstavitelia severoírskej republikánskej strany Sinn Féin už v piatok ráno uviedli, že brexit by mal vyústiť v referendum o zjednotení Severného Írska s Írskom. „Hovorím bez tieňa pochýb, že zlý výsledok 23. júna bude mať vplyv na našu úniu. To znamená, že v hlasovaní ide o samotnú jednotu Spojeného kráľovstva,“ povedal napríklad bývalý konzervatívny premiér John Major.Reuters
Lídri Európskej únie sa dohodli na novom termíne brexitu. Nastať by mal 31. októbra tohto roka.
Dohoda o brexite sa nekoná. Aspoň zatiaľ. Európski lídri sa ani na práve skončenom summite v Bruseli nedokázali dohodnúť na podmienkach odchodu Londýna z Únie. Ten sa mal pôvodne konať 29. marca, potom 12. apríla.
Predstavitelia európskej dvadsaťsedmičky vyšli v ústrety britskej premiérke Therese Mayovej a predĺžili lehotu odchodu Británie z Únie do konca októbra. EÚ zároveň stanovila veľmi prísne podmienky, ktoré Londýn musí naplniť.
Hoci podľa väčšiny politických špičiek ešte stále nič nie je stratené a nádej na dohodu stále žije, vidina nekontrolovaného rozchodu, takzvaného tvrdého brexitu, je aj po rokovaniach v sídle Európskej rady stále reálna.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach sa dozviete, na akej téme sa obe strany nedokážu zhodnúť, ako budú vyzerať snahy o dosiahnutie kompromisu na poslednú chvíľu aj či by z tvrdého brexitu mohlo profitovať Slovensko.