Obrnený transportér neďaleko kancelárie starostu počas protestov vyvolaných zvýšením cien paliva v Almaty.Reuters
StoryEditor

Politológ Mesežnikov pre HN o ruských vojskách v Kazachstane: Paralely s „bratskou pomocou“ Československu v auguste 1968 sa priam ponúkajú

09.01.2022, 09:41
Málokedy sa irónia dejín prejaví po mnohých desaťročiach takto okato, uviedol v rozhovore pre HN prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Protesty v Kazachstane postupne utíchajú. Je vôbec reálne, aby došlo k pádu dlhoročne budovaného režimu, alebo to dopadne rovnako ako pred 1,5 rokom v Bielorusku?

Nazdávam sa, po vyslaní ruských okupačných vojsk pod fejkovou nálepkou „mierotvorcov“ v službách Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) do Kazachstanu na žiadosť autokratického vodcu Kasyma-Žomarta Tokajeva sa šance na systémovú zmenu, ktorú požadovali občania po celej krajine v rámci masových akcií protestu proti skorumpovanému režimu dvojice Nursultán Nazarbajev a Tokajev, znížili na minimum.

HNtelevízia

Ako hodnotíte vyslanie ruských síl do Kazachstanu?

Rusko na čele s rovnakým autokratom Vladimirom Putinom vysiela do cudzích krajín vojská, aby tam potlačili občianske protesty, zabránili demokratickým zmenám a pomohli k záchrane despotických režimov. A či už to budú kazašské režimové silové zložky alebo ruské okupačné jednotky, ktoré...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 17:25