StoryEditor

Rieši problém medzinárodné spoločenstvo?

19.02.2019, 23:00
Situáciu v Gruzínsku považuje Európska únia spolu s konfliktom na východe Ukrajiny za jeden z hlavných bezpečnostných problémov.

Aj z tohto dôvodu prikladá jej riešeniu veľký význam. Už prvého októbra 2008 začala na hraničnej línii Gruzínska s odštiepeneckými republikami fungovať monitorovacia misia EÚ.

Na dodržiavanie prímeria na problémovej línii tak dozerá už viac ako desaťročie. V súčasnosti pôsobí v jej radoch 201 pozorovateľov z celkovo 27 krajín Európskej únie. Jej ročný rozpočet dosahuje viac ako 38 miliónov eur.

V misii je aktívne aj Slovensko. Jej súčasťou je aktuálne päť policajtov a jeden vojak. Znamená to, že naša vojenská prítomnosť je v tomto regióne vyššia, než majú napríklad Taliansko, Španielsko, Írsko, Portugalsko či Španielsko.

Veliteľstvo misie je v gruzínskej metropole Tbilisi. Úlohou pozorovateľov je monitorovať situáciu na hraničnej línii Gruzínska s Južným Osetskom a Abcházskom.

HN/P.Novotný

„Z času na čas tu dochádza k drobným incidentom. Keď napríklad Rusi majú na druhej strane cvičenie, my sme v pohotovosti 24 hodín denne,“ vysvetľuje policajt Vladimír Tatarka, ktorého tím má poľnú kanceláriu v gruzínskej Mcchete.

Tento tím má na starosti časť hranice s Južným Osetskom.

Okrem toho má misia poľnú kanceláriu aj v Gori, ktorá kontroluje zvyšnú časť hraníc s Južným Osetskom. Tretia kancelária sa nachádza v Zugdidi, kde sú dvaja slovenskí policajti a jeden vojak.

28. máj 2022 04:13