HN/P.Novotný
StoryEditor

Prečo je na Kaukaze zamrznutý konflikt?

19.02.2019, 23:00
Južné Osetsko a Abcházsko ležiace na južných svahoch Kaukazu boli v Sovietskom zväze súčasťou Gruzínska, v jeho rámci sa však tešili autonómnemu statusu.

Koncom 80. rokov minulého storočia, teda s blížiacim sa rozpadom Sovietskeho zväzu, sa v oboch autonómnych oblastiach začali ozývať hlasy po nezávislosti.

Tie vyvrcholili začiatkom 90. rokov po zániku Sovietskeho zväzu jednostranným vyhlásením nezávislosti. Tú však Gruzínsko neuznalo a obe oblasti naďalej považovalo za časť svojho územia.

Situácia sa vyostrila v noci zo siedmeho na ôsmeho augusta 2008, keď vypukla vojna medzi Gruzínskom na jednej strane a Južným Osetskom a Abcházskom podporovaným ruskými jednotkami na strane druhej.

Rusi reagovali na gruzínske ozbrojené akcie bombardovaním a vojenskou inváziou do niekoľkých oblastí gruzínskeho územia. Moskva napokon na nátlak medzinárodného spoločenstva tanky z Gruzínska stiahla, svoje jednotky však ponechala v Južnom Osetsku aj Abcházsku.

Neskôr uznala nezávislosť oboch republík.

Rusi v nich majú odvtedy svojich vojakov. Gruzínsko stratilo nad Južným Osetskom aj Abcházskom akýkoľvek vplyv, naďalej ich však považuje za súčasť svojho územia. V oblasti tak už takmer 11 rokov vládne zamrznutý konflikt.

28. máj 2022 03:13