Reuters
StoryEditor

Francúzsko

30.03.2019, 23:00

Prezident: Emmanuel Macron
V úrade od: 14. mája 2017
Koľko získal vo voľbách: 24 percent v prvom kole, 60,9 percenta v druhom kole

Zakladateľ sociálnodemokratickej strany La République En Marche! okrem postu prezidenta Francúzskej republiky od zvolenia v roku 2017 zastáva aj funkciu spoluvládcu Andorry. V rokoch 2014 až 2016 bol ministrom hospodárstva, priemyslu a digitálnych záležitostí.

Vo veku 39 rokov sa Macron stal najmladším prezidentom Francúzska v dejinách. Preslávil sa najmä „Macronovým zákonom“, balíkom reforiem, ktorý má oživiť francúzske hospodárstvo.

Jeho súčasťou sú opatrenia na liberalizáciu trhu práce a zmeny vo verejnom sektore a na dopravnom trhu. Napriek silnému odporu zo strany parlamentu zákon presadil a vďaka nemu podľa odhadov OECD zvýšil rast HDP o 0,3 percenta počas piatich rokov.

Pri ohlásení kandidatúry Macron vyzval na demokratickú revolúciu a prisľúbil, že „odblokuje Francúzsko“. Jeho kampaň priťahovala veľkú pozornosť domácich i zahraničných médií.

Macronovi a jeho kampani sa venovalo viac ako 50 časopisov, oveľa viac ako v prípade jeho protikandidátov. Krajná ľavica a krajná pravica ho preto často označovala ako mediálneho kandidáta a bol tak vnímaný aj v prieskumoch verejnej mienky.

19. máj 2022 03:34