Reuters
StoryEditor

Spojené štáty americké

30.03.2019, 23:00

Prezident: Donald Trump
V úrade od: 20. január 2017
Koľko získal vo voľbách: 304 hlasov vo volebných okrskoch, 46,1 percenta voličských hlasov

Trumpovo zvolenie zabezpečili hlasy volebných okrskov. Stal sa tak prezidentom napriek tomu, že jeho rivalka Hillary Clintonová získala o dve percentá voličských hlasov viac. Predtým, ako sa stal televíznou osobnosťou, bol známym podnikateľom s realitami.

Podnikal tiež v sektore hotelov, kasín a golfových ihrísk. Na čele svojej firmy stál až do nástupu do úradu prezidenta Spojených štátov.

Trump vstúpil do prezidentského boja v roku 2016 ako republikán. Jeho kampaň získala rozsiahle mediálne pokrytie. Komentátori opísali jeho politické pozície ako populistické, protekcionistické a nacionalistické. Počas kampane predniesol množstvo klamlivých alebo zavádzajúcich vyhlásení. Stal sa najstarším a najbohatším človekom, ktorý sa stal prezidentom.

Bol tiež prvým bez predchádzajúcich skúseností vo vojenskej alebo vládnej sfére. Trump po prevzatí postu nariadil zákaz imigrácie občanom z niekoľkých moslimských krajín. Prijal balík daňových úľav, zrušil mandát na individuálne zdravotné poistenie a umožnil ropné vrtné práce v Arktíde.

V zahraničnej politike sa zviditeľnil odstupom od Parížskej klimatickej dohody a nukleárnej dohody s Iránom. Uznal tiež Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Zaviedol dovozné clá na tovary a vyvolal tak obchodnú vojnu s Čínou.

21. jún 2022 19:05