proruskí separatisti donbas tankReuters
StoryEditor

Získa Kyjev opäť kontrolu nad stratenými územiami?

24.04.2019, 00:00
Opätovné pripojenie do euroatlantických štruktúr by mohlo vyvolať nové napätie.

Z Kyjeva sa po víťazstve Zelenského začínajú opatrne ozývať hlasy o získaní kontroly nad Doneckou a Luhanskou oblasťou, ktoré sú sčasti ovládané proruskými separatistami.

To však nebude jednoduché, aj keby s tým súhlasila samotná Moskva.

Väčšina obyvateľov Donbasu je totiž oveľa viac naklonená Rusku než Západu. Opätovné pripojenie k Ukrajine smerujúcej do euroatlantických štruktúr by tak mohlo vyvolať nové napätie.

„Veľkým problémom je v týchto regiónoch ruská propaganda, ktorá tu existuje desiatky rokov. Prakticky od rozpadu Sovietskeho zväzu pred takmer 30 rokmi sa tu nič nezmenilo. Vládne tu stalinská ideológia a patriotizmus sovietskeho národa,“ povedal pre HN Denis Begunov, zakladateľ neziskovej organizácie Silné komunity a bývalý poslanec v Sloviansku na Donbase.

Podľa neho sa ľudia na okupovaných územiach nedokážu tejto ideológie zbaviť. Nemajú šancu kúpiť si ukrajinskú či západnú tlač. Denníky sú len miestne, prípadne ruské, ktoré informujú o tom, aké zlo predstavuje NATO.

Rovnako sú v samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike vypnuté signály ukrajinských televíznych a rozhlasových staníc, ktoré tak nie je šanca chytiť.

Navyše, ľudia majú vlastné problémy, ktoré sa týkajú ich samotnej existencie. „Príliš sa nezaoberajú Európskou úniou či NATO. Mnohí z nich ani nevedia, čo to vlastne je. Len počúvajú, ako je na Západe zle,“ doplnil Begunov.

Na Ukrajine to podľa neho bolo až do odchodu Viktora Janukovyča podobné. Po zmenách v roku 2014 sa však situácia zlepšila a v krajine sa časom začalo formovať občianske zmýšľanie. Donbas sa však dôsledkov propagandy dodnes nedokáže zbaviť.

Pokiaľ však ide o anektovaný Krym, nádej na dosiahnutie riešenia medzi Kyjevom a Moskvou je minimálna.

„Treba si uvedomiť, že medzi Donbasom a Krymom je veľký rozdiel. Všetky inštitúcie na Kryme sú kontrolované ruskými úradmi. Na Donbase ruské úrady nie sú, pretože Rusko ho oficiálne považuje za ukrajinské územie,“ doplnil viceminister Tuka.

01 - Modified: 2023-09-28 10:58:03 - Feat.: - Title: Poľská vláda poprela opozičné tvrdenia o dovoze ruského uhlia 02 - Modified: 2023-09-28 09:36:01 - Feat.: - Title: Gazprombank kúpila predajne IKEA v Rusku, ktoré patrili spoločnosti Ingka Group 03 - Modified: 2023-09-28 07:49:59 - Feat.: - Title: Rusi ničia ukrajinské pamiatky. Spáchali voči nim viac ako 500 deliktov 04 - Modified: 2023-09-28 05:25:46 - Feat.: - Title: Ukrajinská armáda zostrelila pri masívnom ruskom útoku najmenej 30 dronov 05 - Modified: 2023-09-28 05:16:37 - Feat.: - Title: Ukrajinský minister obrany Umerov vymenoval troch nových námestníkov
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
28. september 2023 13:21