Prečo ste sa rozhodli stať sa etickým hackerom a ako dlho sa tejto oblasti venujete?
Už od malička ma zaujímalo, ako obísť systém a nájsť chybu v niečom, čo sa považuje za zabezpečené. Oblasti etického hackingu sa venujem profesijne zhruba roky. O informačnú bezpečnosť ako hoby sa však zaujímam už od strednej školy.
Čo si bežný človek môže pod etickým hackingom vlastne predstavovať?
Veľa kofeínu a najmä pokojnú, ničím nerušenú prácu cez noc. Samozrejme, žartujem. Je to predovšetkým využívanie nástrojov, aké používajú bežní hackeri známi ako black hat, hľadanie zraniteľností rôznymi technikami a neustále vzdelávanie.
Ako by ste na základe vlastných skúseností pomenovali hlavný rozdiel medzi bežným a etickým hackingom?
Bežný hacking, teda black hat, sa vyznačuje tým, že hacker, ktorý útočí na systémy, nemá na takúto činnosť povolenie, respektíve zmluvu. Dôvod, pre ktorý to robí, je vo väčšine prípadov odlišný od etického hackingu. Black hat hacker môže útočiť napríklad len preto, aby spravil čo najväčšiu škodu, dosiahol finančný zisk alebo sa zviditeľnil. Etický hacker – white hat – na základe zmluvy testuje systém rôznymi spôsobmi. Všetky zraniteľnosti, ktoré objaví, potom nahlási. Jeho cieľom je teda spraviť daný systém bezpečnejším a predísť reálnym útokom práve od black hat hackerov.
Ako ste začínali? Skúšali ste len tak zo zvedavosti, ako mnohí mladí počítačoví nadšenci, kam sa až dostanete?
Zúčastňoval som sa na rô...
Zostáva vám 85% na dočítanie.