Reuters
StoryEditor

Zákulisné ťahy, boj o moc a rošády figúrok. Ako si Putin chystá únikovú cestu z Kremľa?

20.01.2020, 23:00
Ruský prezident si výmenou premiéra a zmenou ústavy pripravuje scenár, ako zostať v centre moci aj po odchode z Kremľa v roku 2024.

Prudký prepad popularity, ekonomika oslabená globálnymi problémami aj vojnou sankcií so Západom, ale i blížiaci sa termín odchodu z pozície najmocnejšieho muža Ruska, na ktorej zotrváva už viac ako dve desaťročia. To všetko núti ruského prezidenta Vladimira Putina, aby už teraz začal uvažovať o svojej politickej budúcnosti po skončení štvrtého funkčného obdobia na poste šéfa Kremľa v roku 2024.
Súčasťou tohto plánu bolo s najväčšou pravdepodobnosťou politické zemetrasenie, ktoré Moskva zažila minulý týždeň. Avizované zmeny v ústave, chystané oslabenie právomocí prezidenta či rezignácia dlhoročného Putinovho súpútnika Dmitrija Medvedeva z funkcie predsedu vlády sú podľa expertov dôkladne premyslené kroky, ako Putinovi zabezpečiť pokojný politický dôchodok. V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, čo sa v týchto dňoch v zákulisí Kremľa vlastne odohráva, ako by Putin mohol zotrvať pri moci aj či je v Rusku vôbec reálna zmena mocenských pomerov.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
25. jún 2022 16:47