AP/TASR
StoryEditor

Lukašenko alebo Putin. Kto najviac ohrozuje východné hranice Únie?

15.11.2021, 11:54
Napätie eskaluje nielen v oblasti medzi Poľskom a Bieloruskom. Znepokojenie vyvolávajú aj akcie ruskej armády neďaleko územia Ukrajiny.

Tisíce migrantov na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom, spoločné cvičenie ruskej a bieloruskej armády v bezprostrednej blízkosti členských štátov Severoatlantickej aliancie či varovania, že Moskva môže spustiť vojenskú inváziu na Ukrajine, našom najbližšom východnom susedovi.

Toto všetko vyvoláva v našom regióne – na východných hraniciach Európskej únie a NATO – obrovské napätie. Podľa britského generála Nicka Cartera je momentálne hrozba vzniku ozbrojeného konfliktu medzi Západom a Ruskom vyššia než v časoch studenej vojny. Britské špeciálne jednotky dokonca cez víkend dostali informáciu, že v priebehu niekoľkých hodín môže byť asi 600 výsadkárov vyslaných na Ukrajinu. Prečítajte si, ako s aktuálnou eskaláciou krízy súvisí migračná kríza, prečo bieloruský prezident Alexander Lukašenko zhromažďuje na hraniciach svojej krajiny utečencov aj ako to môže destabilizovať situáciu v celom regióne.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
25. apríl 2024 07:13