Už koncom tohto týždňa odovzdá rumunský Temešvár svojim nasledovníkom titul Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorý držal celý uplynulý rok spolu s maďarským Veszprémom a gréckou Elefsinou. Považujete projekt Timisoara 2023 za úspech?
Môžete to podložiť nejakými konkrétnymi údajmi?
Máte k dispozícii aj počty turistov a ich prenocovaní v Temešvári?
Áno, Temešvár navštívilo tento rok viac ako 1,3 milióna turistov. Dohromady tu strávili vyše 800-tisíc nocí, keďže niektorí prišli len na deň. Samozrejme, je veľmi ťažké presne zrátať všetkých zahraničných návštevníkov, najmä účastníkov denných programov, ktorí v meste nestrávili noc. Aby sa nám to podarilo, nadviazali sme spoluprácu s mobilným operátorom Orange v Rumunsku. Vďaka údajom z jeho siete – prirodzene, za plného rešpektovania protokolov GDPR – sme sa usilovali zistiť, koľko ľudí zo zahraničia využívalo roamingové služby na svojich telefónoch.
Aký bol výsledok?
Napríklad v jednom októbrovom dni ich bolo viac ako štyritisíc. Znamená to, že do Temešvára prišli nielen z celého Rumunska, ale aj z okolitých krajín. A počas záverečného programu v decembri ich nepochybne bolo ešte viac.
Keď sme už pri zahraničných návštevníkoch, máte údaje aj o tom, z ktorých krajín sem najviac chodili?
Nie, momentálne tieto dáta nemáme k dispozícii. V tejto chvíli ich všetky zhromažďujeme a kompletizujeme. Predpokladám, že vo februári budúceho roka odprezentujeme obsiahlu správu, ktorá bude zahŕňať aj spomínané údaje.
Ktoré projekty pritiahli najväčší záujem?
Zrejme najatraktívnejším projektom pre návštevníkov bolo bienále súčasného umenia pod názvom Art Encounters 2023, ktoré je veľmi dobre známe prinajmenšom v celom východoeurópskom regióne. Samozrejme, veľkú účasť zaznamenali aj dva hudobné festivaly európskeho či dokonca svetového významu. Ďalej sme tu mali plno rôznych divadelných produkcií. A s obrovským ohlasom sa stretol aj projekt Nursery – 1306 plants for Timișoara na Námestí víťazstva. Išlo o prezentáciu lesnej škôlky a zároveň oddychovej zóny, ktorá sa skončila veľkým úspechom, keďže bude mať dosah na kvalitu života v Temešvári v nasledujúcich rokoch.
Čím ste sa chceli najviac odlíšiť od Veszprému a Elefsiny, s ktorými ste zdieľali titul Európskeho hlavného mesta kultúry 2023?
Ako som už naznačila, Temešvár dlhodobo zohráva veľmi dôležitú úlohu najmä v oblasti vizuálneho a súčasného umenia, a to v celom východoeurópskom regióne. Silnú pozíciu má okrem toho v segmente nezávislého divadla. To isté platí aj o hudobnej scéne. V meste je tiež množstvo súkromných kreatívnych ateliérov, kde majú svoju rezidenciu umelci či dizajnéri. Ďalej sa tu koná bienále architektov. Toto všetko môže Temešvár ponúknuť milovníkom umenia. Samozrejme, sme v trochu inej situácii než Veszprém alebo Elefsina, keďže spomedzi všetkých troch súčasných Európskych hlavných miest kultúry je práve Temešvár ten najväčší. Má viac ako 300-tisíc obyvateľov, takže je normálne a prirodzené, že rôznorodosť projektov a podujatí bola u nás vyššia než v ostatných dvoch mestách.
Môžete niečo povedať o nákladoch na celý projekt?
Iba rozpočet vyčlenený na kultúrny program dosiahol celkovo 43 miliónov eur. Ďalšie peniaze boli čiastočne investované do rozvoja kultúrnej infraštruktúry v meste. Čo sa týka zdrojov týchto peňazí, tak viac ako 20 miliónov eur prišlo z obecných prostriedkov Temešvára, okolo 6,8 milióna eur z okresu Timis a zvyšok zo štátneho rozpočtu. Vyčlenilo nám ich rumunské ministerstvo kultúry.
Využili ste aj európske peniaze?
Zostáva vám 63% na dočítanie.