Návštevníci zo Slovenska občas nazývajú Temešvár malou Viedňou. Vedeli ste o tom?
Centrum mesta vyzerá úplne rovnako. Architekti, ktorí u nás stavali budovy, vo Viedni študovali alebo tam prinajmenšom občas cestovali a získavali odtiaľ inšpiráciu. Niekedy dokonca tí istí architekti stavali budovy tam aj tu. Takisto sochy, ktoré sa nachádzajú na verejných priestranstvách v Temešvári, boli zhotovené vo Viedni. Kultúrny background nášho mesta je jednoznačne stredoeurópsky. Viedeň bola v čase výstavby Temešváru veľmi dôležité centrum, takže jej vplyv na všetku architektúru je u nás skutočne veľmi cítiť.
Je tu aj historické prepojenie cez cisársky dvor...
Áno, a nielen so samotným Rakúskom. My máme tiež prepojenie so Slovenskom. V Rumunsku existujú dediny, ktoré majú slovenské obyvateľstvo. Ja mám tiež v Temešvári priateľov, ktorí pochádzajú zo slovenskej komunity. Dokonca je tu kostol, v ktorom sa môžete zúčastniť na slovenskej bohoslužbe, či už katolíckej, alebo protestantskej. A ja som šťastný, keď to vidím, lebo diverzita znamená pokrok a bohatstvo. Ak ste rôznorodí, je to pre vás veľmi dobré.
Temešvár v minulosti pozýval Čechov, Slovákov aj iné národnosti, aby sem prišli žiť. Bolo to pre ich katolícku vieru?
Áno, sčasti, ale niekedy to bolo aj naopak. Viem napríklad o tom, že sem bola pozývaná nielen slovenská katolícka, ale aj protestantská komunita. Takže v regióne Banát máme obe skupiny Slovákov, katolíkov aj protestantov.
Prečo sem vôbec volali ľudí z iných častí Európy?
Po roku 1700 a neskôr, keď sa tento región stal rakúskym územím, bol vyľudnený. V tom čase šlo o majetok rakúskeho cisára, ktorý sem chcel investovať a ďalej ho rozvíjať. Potreboval však ľudí, aby tu obrábali pôdu, budovali mestá či pevnosti. Preto sem pozývali kolonizátorov a ponúkali im rôzne privilégiá – napríklad päť rokov daňové prázdniny pre roľníkov alebo desať rokov bez daní pre kohokoľvek, kto tu rozbehol nové obchodovanie, od murárov po lekárnikov a podobne.
V Banáte je tiež veľa Čechov. Českí turisti sem pravidelne cestujú a Rumunsko patrí medzi ich obľúbené destinácie...
Áno, tí tu tiež majú svoj vlastný festival. V južnej časti Banátu hneď vedľa Dunaja sú čisto české dediny. Je to skutočne veľmi pekný kraj. V mojej triede na strednej škole v Temešvári boli dvaja spolužiaci českého pôvodu. Jeden z nich po pár rokoch odišiel a druhý zostal, až kým sme skončili školu. Mal české meno – volal sa Pražák. Sú tu však aj Nemci, takzvaní dunajskí Švábi. V jednom momente tvorili Nemci takmer polovicu celej populácie regiónu – a to práve kvôli kolonizácii.
Zostáva vám 16% na dočítanie.