Ako hodnotíte súčasnú operáciu ukrajinskej armády na ruskom území?
Ak by som mal hodnotiť túto operáciu z taktického hľadiska, tak sa ukrajinskej strane podarilo prekvapiť ruské sily, preraziť ich obranné postavenia v prihraničnej oblasti a následne rýchlymi mobilnými útokmi obsadiť relatívne veľké územie. Z operačného hľadiska Ukrajinci prinútili nepriateľa, aby presunul do napadnutej oblasti značné sily. Hovorí sa až o niekoľkých brigádach presúvaných z Donbasu, ktorý je najviac ohrozený doterajšou bojovou činnosťou Ruskej federácie. Čiže z oboch týchto aspektov išlo o plný úspech ukrajinskej armády. Najdôležitejší moment je však podľa mňa ten strategický.
Čo teda hovoríte na strategické hľadisko?
Jednoznačným úspechom je jeden závažný fakt. V uplynulom období začali nielen v spojeneckých krajinách, ale aj na samotnej Ukrajine vnímať celú situáciu tak, že dianie na bojisku je statické, v dôsledku čoho dochádza k čoraz väčšiemu zamŕzaniu konfliktu. Ukrajinskej strane sa teraz podarilo tento naratív vyvrátiť. Ukázala, že vývoj môže stále priniesť prudké zmeny. Tým pádom sa vyvrátili takéto úvahy, ktoré viedli napríklad k tvrdeniam, že jediným východiskom z konfliktu je akési mierové rokovanie, ktoré by poškodilo ukrajinskú stranu. Bolo by pre ňu nevýhodné a nespravodlivé. Práve toto považujem za najväčší strategický úspech tejto operácie.
Tá má navyše dvojnásobnú výhodu, keďže odľahčí prácu ukrajinským obranným jednotkám zvádzajúcim tvrdé boje na Donbase...
Čiastočne máte pravdu, dokonca by som povedal, že tá výhoda je v skutočnosti ako keby trojnásobná. Ruská federácia sa dlhodobo spoliehala na to, že jej hranica s Ukrajinou, na ktorej sa nebojovalo, nie je ohrozená. A práve toto bola jedna časť súčasného úspechu ukrajinských síl. Ruské sily, ktoré chránili hranice s Ukrajinou, kde sa neviedla aktívna bojová činnosť, neboli dostatočne početné ani vyzbrojené. Jednoducho boli tak kvalitatívne, ako aj kvantitatívne nedostatočné. A to preto, lebo všetky sily, ktorými Ruská federácia disponovala, presúvala inde – na splnenie cieľov, ktoré si vytýčilo jej politické vedenie. Teda v prvom rade na zvyšovanie územných ziskov na Ukrajine.
Zmenilo sa to po ukrajinskej operácii v Kurskej oblasti?
Rozhodne, pretože odteraz už Ruská federácia takýmto spôsobom postupovať nebude môcť. Bude sa musieť sústrediť na to, aby vytlačila ukrajinské sily zo svojho natívneho územia, teda z Kurskej oblasti. Na rýchle vyriešenie toho problému, respektíve na zastabilizovanie situácie musia pritom Rusi presúvať svoje sily na vzdialenosť niekoľkých stoviek kilometrov. Z minulosti pritom vieme, že ruská armáda mala veľké logistické problémy, ak chcela vykonať takúto operáciu. Na značný čas musela vyradiť z bojovej činnosti početné jednotky. No a napokon posledný aspekt je ten, že hranica, na ktorej sa nevedú bojové činnosti, je dlhá niekoľko stoviek kilometrov. Rusko tak bude musieť vyčleniť na jej ochranu dostatok síl, aby sa podobná situácia nezopakovala v nejakej inej oblasti. A to znamená, že nebude mať toľko zdrojov na to, aby vykonávalo bojovú činnosť na území samotnej Ukrajiny.
Zostáva vám 72% na dočítanie.