Takmer tri roky, od vypuknutia vojny v roku 1914, zachovávali Američania neutralitu a v zmysle svojej doktríny izolacionizmu sa do konfliktu, ktorý sa rozpútal a prevažne aj prebiehal na európskom kontinente, nechceli zapojiť.
Presnejšie, nechceli sa doň zapojiť vojensky. Finančne, formou úverov, i materiálne Washington štáty Dohody (najmä Francúzsko a Veľkú Britániu) podporoval a peniaze k nim prúdili aj z amerických bánk.
Už na jar 1915 však mala americká neutralita namále. Keď začiatkom mája nemecká ponorka potopila britský parník Lusitania a zahynulo pri tom takmer 1 200 ľudí (medzi nimi 128 Američanov), verejnosť v USA bola pobúrená a začali sa ozývať hlasy podporujúce vstup do vojny.
Biely dom proti útoku ostro protestoval, no krajina si neutrálny status naďalej zachovala. A prezident Woodrow Wilson vyhlasoval, že to tak zostane.
„K novému zvoleniu v roku 1916 mu pomohlo aj heslo 'Uchránim vás od vojny'. Ani on nechcel rozbíjať staré usporiadanie Európy a prihováral sa za 'mier bez víťazov',“ pripomína v knihe Dejiny 20. storočia historik Paul Johnson.
O tom, či to Wilson myslel s neutralitou úprimne, sa dá polemizovať. Určite si totiž uvedomoval, že po vojne sa rozloženie síl zmení a Amerika, síce hospodársky silnejšia (aj vďaka vývozu potravín, surovín a zbraní do štátov Dohody), no neutrálne USA, sa môžu v medzinárodnej politike ocitnúť na vedľajšej koľaji.
Nehovoriac o tom, že v prípade víťazstva Nemecka a jeho spojencov by sa ťažko dostávali k splateniu úverov, ktoré dohodovým krajinám poskytli.
Lenže aj keby prezident chcel, hoci v rozpore s volebným sľubom, aby Spojené štáty do konfliktu vojensky vstúpili, musel by si k tomu nakloniť verejnosť. A jej drvivá väčšina zastávala izolacionistický postoj.
Rozhodneme to na mori
Zmenili to napokon Nemci. Na rozhodujúcu pozemnú ofenzívu nemali na prelome rokov 1916 s 1917 dostatočné kapacity, a tak sa sústredili na more. Jednak im britská námorná blokáda spôsobovala čoraz väčšie hospodárske problémy a zároveň boli presvedčení, že účinnou akciou sa im ju podarí nielen prelo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.