StoryEditor

Dvojaká tvár Rudolfa Hessa, najoddanejšieho muža Adolfa Hitlera

11.05.2021, 16:10
Pred 80 rokmi vyštartovalo na Londýn 500 nacistických bombardérov, aby vykonali najmasívnejší nálet na Britániu počas druhej svetovej vojny. V ten istý večer vzlietol na svoju poslednú misiu aj osamelý pilot Rudolf Hess – jeho pohnútky však boli úplne iné.

Medzinárodná senzácia. S takýmito titulkami sa vo svetových médiách stretla akcia, o ktorú sa pred 80 rokmi postaral Rudolf Hess, zástupca nacistického vodcu Adolfa Hitlera, ku ktorému pociťoval absolútnu lojalitu. V neskorších 30. rokoch a v prvých rokoch druhej svetovej vojny, keď Hitlera zaujala vojenská a zahraničná politika, však Hessova moc slabla a jeho vplyv ešte viac podkopal Martin Bormann a ďalší najvyšší nacistickí vodcovia.

Hess sa preto na jar 1941 rozhodol na vlastnú päsť ukončiť pretrvávajúci vojenský boj medzi Nemeckom a Britániou. Desiateho mája tajne odletel sám z Augsburgu na samozvanú misiu do Veľkej Británie, kde chcel vyjednávať s tamojším kráľom Jurajom VI. na padáku pristál v Škótsku s mierovými návrhmi, ktoré požadovali pre Nemecko voľnú ruku v Európe a návrat bývalých nemeckých kolónií ako náhradu za prísľub rešpektovať integritu Britského impéria.
Hessove návrhy sa nestretli s pozitívnou reakciou britskej vlády, ktorá s ním zaobchádzala ako s vojnovým zajatcom. Jeho donkichotské pôsobenie odsúdil aj samotný Hitler, ktorý Hessa obvinil z „pacifistických bludov“.

Naopak, niektorí historici sa domnievajú, že Hess sa snažil splniť führerovo želanie uzavrieť dohodu s Britmi, aby Nemci – ktorí sa chystali napadnúť Rusko – nemuseli bojovať na dvoch frontoch.

Prečítajte si o pozadí tejto pozoruhodnej operácie, ktorá dodnes vyvoláva emócie aj otázniky, ako aj o živote jej autora.

Zaľúbený do vojny

Walter Richard Rudolf Hess sa narodil v egyptskej Alexandrii v rodine nemeckého koloniálneho obchodníka. Vyrastá v nacionálne zmýšľajúcich panských pomeroch. Mladý Rudolf mal nasledovať kroky otca a pokračovať v rodinnom biznise. Dobrovoľne sa však hlási na front prvej svetovej vojny. Jeho svetonázor formuje bojové pole zákopovej vojny. V eufórii píše domov rodičom o úchvatnej kráse horiacich dedín a pôvabe vojenského života – imponovali mu poslušnosť a poriadok. Teda to, čo zažíval aj doma.

Po zranení sa hlási k novej armádnej elite – k letectvu. Výcvik dokončiť nestihol. Nemecko síce vojnu prehralo, lietaniu však zostáva verný. Po vojne študuje na mníchovskej univerzite, kde sa prvýkrát stretáva s geopolitickými názormi o p...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-09-13 15:08:18 - Feat.: - Title: Prokurátor Generálnej prokuratúry podal žalobu pre názov ulice Dr. Jozefa Tisu 02 - Modified: 2022-09-11 13:00:00 - Feat.: - Title: Alžbeta II. slúžila počas 2. svetovej vojny. Volali ju princezná automechanik, koniec vojny tajne oslávila medzi ľuďmi 03 - Modified: 2022-09-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Komentár poľského premiéra Morawieckeho pre HN: Prečo žiadame od Nemcov reparácie II. svetovej vojny 04 - Modified: 2022-09-05 10:05:00 - Feat.: - Title: Kontroverzná filmárka Leni Riefenstahl: Nálepky Hitlerovej režisérky sa nikdy nezbavila 05 - Modified: 2022-09-03 08:05:00 - Feat.: - Title: Zomrel skoro každý tretí. Historik približuje vojnové osudy československých letcov v RAF
menuLevel = 2, menuRoute = history/2-svetova-vojna, menuAlias = 2-svetova-vojna, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
29. september 2022 11:22