Zanikla spolu s režimom, no jej chápadlá ovíjajú našu spoločnosť dodnes. S obeťami a vinníkmi československej tajnej komunistickej polície nie sme stále vyrovnaní. Čo prezrádzajú príbehy príslušníka, politickej väzenkyne a tajného spolupracovníka?
NÁČELNÍK ŠTB: VRCHOL KARIÉRY PRIŠIEL PO OKUPÁCII
Nebyť ŠtB, Michal Kasan by zrejme celý život pracoval ako robotník. Schopnosti a vzdelanie, ktoré sa skončilo v ľudovej škole, ho na nič iné nepredurčovali. Vďaka komunistickej tajnej polícii však rodák z Tekovskej Breznice vystúpal na najvyššie priečky spoločenského rebríčka. A náhodná neprítomnosť v práci po okupácii v auguste 1968 spôsobila, že to tak aj zostalo.
Neschopný, no prijatý
Zlá rodinná finančná situácia a presvedčenie, že by sa takejto práci dokázal „dokonale venovať“. Tak znelo odôvodnenie záujmu o vstup do Zboru národnej bezpečnosti (ŠtB sa v roku 1947 stala jednou z jej organizačných zložiek, pozn. red.) v tom čase 24-ročného Michala Kasana.
V skutočnosti nemal veľmi čo ponúknuť. Nielen, čo sa týka vzdelania, ale ani „zásluh“. Do KSČ vstúpil až po februári 1948 – teda keď už to bolo bezpečné – a dokonca sa nezúčastnil ani SNP. Neskôr svoju pasivitu odôvodňoval prianím otca a starého otca, aby ostal doma a staral sa o rodinu.
V roku 1943 sa navyše dopustil pytliactva a krádeže dreva, za čo ho Krajský súd v Banskej Bystrici odsúdil na dva roky odňatia slobody podmienečne. Po absolvovaní základnej vojenskej služby pracoval ako lesný robotník, neskôr vo výrobe leteckého podniku Avia v Čakovicich pri Prahe.
Keďže vedel, že jeho vzdelanie nevyhovuje požiadavkám prijatia, zažiadal si o výnimku, a napokon ho 1. decembra 1948 naozaj prijali. Krajské veliteľstvo ŠtB v Banskej Bystrici sa však postavilo proti. Nebol podľa ich názoru odborne zbehlý, politicky vyspelý a dostatočne intelektuálne schopný. Vyčítali mu aj oneskorený vstup
do radov KSČ. Michal Kasan sa preto zaviazal k odslúženiu štyroch rokov u špeciálnych pohraničných útvarov.
Napokon však už 2. apríla 1949 nastúpil v Bratislave ako pomocný referent na odbor Štátnej bezpečnosti Povereníctva vnútra. Jeho pracovný postup na seba nenechal dlho čakať a už nasledujúci rok sa stal veliteľom tzv. cirkevného referátu. Samozrejme, nevyhnutnou podmienkou na to bolo vystúpenie z rímskokatolíckej cirkvi.
Do basy dopomohol aj Karvašovi
„Pri práci dôsledný, iniciatívny a samostatný. Je kamarátskej úprimnej povahy, trošku však nervózny, na niektoré veci, ktoré sa vyskytnú na pracovisku, má občas mylné názory, avšak po vysvetlení opaku jeho názoru dá sa presvedčiť a svoju chybu snaží odstraňovať [...] je priemerne politicky vyspelý, triedne uvedomelý. Na jeho schopnosti a predpoklady politického rastu by mal viac študovať marx-leninskú literatúru a aktívnejšie sa zapojovať do politickej práce,“ napísali o Michalovi Kasanovi do posudku jeho vtedajší nadriadení.
Jeho dôslednosť a „politickú vyspelosť“ veľmi zreteľne pocítili najmä slovenskí biskupi, katolícki aj nekatolícki duchovní, študenti a profesori Bohosloveckej fakulty v Bratislave: neraz na ňu doplatili rokmi vo väzení.
...Zostáva vám 85% na dočítanie.