StoryEditor

Keď si Hitler pozval Tisa na koberec. V Salzburgu sa rozplynula ilúzia o suverenite Slovenska

24.07.2020, 14:15
Nebolo to rokovanie rovnocenných partnerov ani priateľská schôdzka, ako sa ju snažila interpretovať propaganda. Pred 80 rokmi sa v Salzburgu skončilo krátke obdobie, keď mali slovenskí politici aspoň dojem, že o vývoji vo svojom štáte môžu rozhodovať sami.

Na priestranstve pred mostom cez Dunaj vládne podvečer 27. júla 1940 neobvyklý ruch. Nastúpená je čestná rota vojska i jednotka Hlinkovej gardy, prišli členovia vlády, poslanci snemu, na chodníkoch všade vôkol postávajú zvedavci. Práve tu, tesne pred štátnou hranicou, má o chvíľu prebehnúť oficiálna rozlúčka s prezidentom Jozefom Tisom, ktorý odchádza do Salzburgu, kde ho prijme Adolf Hitler.

Niekoľko hodín pred ním zamierili rovnakým smerom predseda vlády Vojtech Tuka a šéf propagandy Alexander Mach. A tiež minister zahraničných vecí Ferdinand Ďurčanský, hoci toho nik nepozval.

To však široká verejnosť nevie. Denník Slovák informuje, že motívom salzburských porád, a teda aj cesty slovenských štátnych predstaviteľov sú „dejinné chvíle, ktoré sú vyvrcholením úsilia o pokoj a poriadok medzi štátmi strednej Európy“.

Áno, v meste pod Alpami nemecký vodca skutočne rieši so zástupcami Maďarska, Rumunska a Bulharska stredoeurópske otázky, hlavný dôvod pozvania Tisa, Tuku a Macha je však úplne iný. Vývoj na Slovensku sa totiž neuberá takým smerom, ako by si Hitler želal. V krajine sa čoraz viac prehlbuje vnútropolitická kríza, a to priamo ohrozuje nemecké záujmy.

Neriešite židovskú otázku

Kríza prepukla začiatkom roka, keď vyvrcholil súboj dvoch frakcií v rámci Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Na jednej strane stálo konzervatívne krídlo reprezentované prezidentom Jozefom Tisom, na druhej radikáli zoskupení okolo predsedu vlády Vojtecha Tuku a hlavného veliteľa Hlinkovej gardy Alexandra Macha.

Ich...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 18:37