StoryEditor

Ruská kňažná, ktorá sa dala k boľševikom: Vojnová pilotka a hrdinka sa zmenila na beštiu

22.12.2020, 09:10
Autor:
mzwmzw
Jej osud by mohol byť námetom na akčný špionážny vojnový trhák. Stala sa prvou vojenskou pilotkou dejín, potom sa zaplietla do špionážnej aféry a aby sa pomstila, dala sa ruská kňažná Eugénia Michailovna Šachovská do služieb boľševikov. Po dramatickom živote však pred 100 rokmi prišla dramatická smrť.

Rodiace sa cárske vojnové letectvo bolo tvrdé. „Vojenské oddelenie jej vysvetlilo, že ak bude nútená pristáť na nepriateľskom území, nebude považovaná za vojnového zajatca, ale za špióna, a podľa vojnových zákonov bude zastrelená,“ opisuje historik Sergej Makjejev, ako reagovali v roku 1914 cárski velitelia, keď po vypuknutí prvej svetovej vojny dostali od dvadsaťpäťročnej kňažnej Šachovskej žiadosť, aby bola zapísaná do frontovej eskadry.

„Vtedy prvýkrát zaznelo v súvislosti s ňou slovo ,špión‘,“ pripomína Makjejev v článku Červené dievčatá, biele dievčatá o osudoch vybraných ruských žien v čase prvej svetovej a následnej občianskej vojny v rodiacom sa Sovietskom zväze. „Nakoniec bola Šachovská s hodnosťou práporčíka zapísaná do 1. leteckej eskadry a začala lietať na stroji Farman...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. máj 2022 00:38