StoryEditor

Hitlerov „ušľachtilý Žid“: Na doktora Blocha nemalo dosah ani gestapo, žil pod ochranou vodcu

04.04.2022, 10:15
Ako jeden z mála európskych Židov nacizmus nielen prežil, ale dokonca v tom čase mohol slobodne pôsobiť. Rakúsky lekár Eduard Bloch bol totiž ako niekdajší osobný lekár Hitlerovej matky pod priamou ochranou nacistického diktátora.

Pre Adolfa Hitlera to bola celoživotná veľmi emotívna spomienka. Mal osemnásť a matka náhle ťažko ochorela – ostrá bolesť na prsiach sa ukázala ako rakovina a do roka bol koniec.

Práve v tomto období sa na scéne jeho života objavil potomok juhočeských Židov MUDr. Eduard Bloch. Na začiatku minulého storočia sa totiž presunul do Linzu, kde v tom čase žili aj Hitlerovci.

„Eduard Bloch bol roku 1907 posledným domácim lekárom Kláry Hitlerovej, matky Adolfa Hitlera,“ pripomína rakúska historička Brigitte Hamannová v biografii Hitlerov ušľachtilý Žid.

Lekár chudobných

Eduard Bloch sa narodil 30. januára 1872 v Hlbokej nad Vltavou. Jeho starý otec pracoval na tamojšom panstve kniežaťa Jána Adolfa zo Schwarzenbergu, otec Moritz Bloch študoval v Prahe a rovnako tak aj syn Eduard – po absolvovaní českobudějovického gymnázia vyštudoval medicínu na Karlovej, vtedy Karlo-Ferdinandovej univerzite.

Téma

​V rámci povinnej vojenskej služby v rakúsko-uhorskej monarchii bol pridelený do posádkovej nemocnice v Linzi a tam sa neskôr aj usadil. Otvoril si vlastnú ordináciu a vďaka svojmu prístupu nemal o pacientov núdzu.

„Nikdy som nerobil najmenší rozdiel medzi zaobchádzaním s bohatými a chudobnými,“ napísal neskôr vo svojich memoároch. Ako uvádza Brigitte Hamannová, o všetkých pacientov sa staral  rovnako pozorne a obetavo a „každú, aj tú najnenápadnejšiu staršiu ženu oslovoval ‚madam‘“.

Nielen preto bol však jedným z najpopulárnejších a najvyhľadávanejších lekárov v Linzi. Sociálnemu postaveniu svojich pacientov a ich ekonomickým možnostiam totiž Eduard Bloch prispôsoboval aj svoje honorárové nároky. A keďže neodmietol nikoho, vyslúžil si čoskoro prezývku „doktor chudobných“.

K takým patrila aj rodina Hitlerovcov. Bloch s ňou prišiel prvýkrát do kontaktu v roku 1904, to liečil pätnásťročného Adolfa z angíny. Chlapec...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 08:02