Pre Adolfa Hitlera to bola celoživotná veľmi emotívna spomienka. Mal osemnásť a matka náhle ťažko ochorela – ostrá bolesť na prsiach sa ukázala ako rakovina a do roka bol koniec.
Práve v tomto období sa na scéne jeho života objavil potomok juhočeských Židov MUDr. Eduard Bloch. Na začiatku minulého storočia sa totiž presunul do Linzu, kde v tom čase žili aj Hitlerovci.
„Eduard Bloch bol roku 1907 posledným domácim lekárom Kláry Hitlerovej, matky Adolfa Hitlera,“ pripomína rakúska historička Brigitte Hamannová v biografii Hitlerov ušľachtilý Žid.
Lekár chudobných
Eduard Bloch sa narodil 30. januára 1872 v Hlbokej nad Vltavou. Jeho starý otec pracoval na tamojšom panstve kniežaťa Jána Adolfa zo Schwarzenbergu, otec Moritz Bloch študoval v Prahe a rovnako tak aj syn Eduard – po absolvovaní českobudějovického gymnázia vyštudoval medicínu na Karlovej, vtedy Karlo-Ferdinandovej univerzite.
V rámci povinnej vojenskej služby v rakúsko-uhorskej monarchii bol pridelený do posádkovej nemocnice v Linzi a tam sa neskôr aj usadil. Otvoril si vlastnú ordináciu a vďaka svojmu prístupu nemal o pacientov núdzu.
„Nikdy som nerobil najmenší rozdiel medzi zaobchádzaním s bohatými a chudobnými,“ napísal neskôr vo svojich memoároch. Ako uvádza Brigitte Hamannová, o všetkých pacientov sa staral rovnako pozorne a obetavo a „každú, aj tú najnenápadnejšiu staršiu ženu oslovoval ‚madam‘“.
Nielen preto bol však jedným z najpopulárnejších a najvyhľadávanejších lekárov v Linzi. Sociálnemu postaveniu svojich pacientov a ich ekonomickým možnostiam totiž Eduard Bloch prispôsoboval aj svoje honorárové nároky. A keďže neodmietol nikoho, vyslúžil si čoskoro prezývku „doktor chudobných“.
K takým patrila aj rodina Hitlerovcov. Bloch s ňou prišiel prvýkrát do kontaktu v roku 1904, to liečil pätnásťročného Adolfa z an...
Zostáva vám 85% na dočítanie.