Vavrinec Benedikt Nedožerský pôsobil v rozkvete humanizmu a renesancie, ktoré prinášali pokrokové myšlienky vo všetkých oblastiach vedy a umenia. Bol neobyčajným, múdrym mužom s neobvyklým rozhľadom v matematike, vo filozofii, v literatúre, hudbe či pedagogike.
Mnohí sa domnievajú, že to bol práve on, kto dávno pred Janom Amosom Komenským vytvoril koncepciu progresívneho školstva. Svoje rodné meno zvykol písať v latinskom ekvivalente Laurentius Benedictus Nudozierinus, národnosťou sa hlásil k tzv. Pannonius – Slovákom.
Odchod na Moravu
Prívlastok Nedožerský získal podľa rodiska Nedožery, nachádzajúcom sa pri Prievidzi, v ktorom sa 10. augusta 1555 narodil. So vzdelávaním mu spočiatku pomáhali iba rodičia, až neskôr vedomosti prehĺbil v Brezanoch a v Prievidzi na tamojšej evanjelickej škole.
Mal najlepšie predpoklady na to, aby mohol študovať, keďže jeho otec patril k zámožným obchodníkom. Keď však zomrel, všetko sa skomplikovalo. Turecké vojská, protihabsburské povstania, nedostatok potravín aj vzdelancov, to neboli ideálne podmienky pre osvietenské myšlienky a luteránsku reformáciu, ku ktorej sa hlásila Benediktova rodina.
Pohnutá rodinná situácia a zložitá politická klíma ho prinútili ísť študovať do susedného Česka, kde sa ho ujal strýko Samuel. Nádejný učenec našiel pokoj na štúdium v moravskej Jihlave, kde sa vzdelával u známeho pedagóga Jana Goltza.
Kronikári majú z tohto obdobia iba nejasné informácie z inak podrobne zmapovaného života Vavrinca Benedikta. Spomína sa
záhadné ochorenie z roku 1581, po ktorom upadol do ťažkého, klinického stavu trvajúceho až sedem rokov. Na uzdravenie dobre nevplývala psychická záťaž, ktorú pociťoval pri plienení jeho rodnej obce a susedných miest tureckou armádou. Neskôr túto pohnutú kapitolu z našich dejín zvečnil v básni Píseň nová, v ktorej vyzýval na zjednotenie protestantov a katolíkov voči sultánovej armáde.
Protestant a osvietenec
Českí vzdelanci ho medzi seba vľúdne prijali aj vďaka tomu, že po otcovi bol pokrstený ako luterán. Na Morave postretal mnohých ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.