StoryEditor

Čierny humor zablúdenej guľky: Posledné slová generála Sedgwicka sa stali legendou

16.07.2019, 09:15
Autor:
mzwmzw
Mal najvyššiu hodnosť medzi padlými v americkej občianskej vojne Severu proti Juhu. História si však jedného z hlavných unionistických veliteľov Johna Sedgwicka pamätá hlavne z dôvodu jeho tragikomického skonu. Každá smrť je smutná, ale pri tej jeho sa človek neubráni usmiatiu.

Bolo ráno 9. mája 1864. Päťdesiat kilometrov juhozápadne od Washingtonu, v blízkosti mestečka Spotsylvania sa schyľovalo k bitke medzi vojskami severanov a južanov.

Päťdesiatročný veliteľ 6. armádneho zboru generálmajor John Sedgwick obchádzal okolo deviatej hodiny rannej svojich delostrelcov na ľavom krídle severanského zoskupenia, ktorí sa snažili zmapovať pozície nepriateľa. Južania však spoza stromov na kopci Laurel Hill unionistov ostreľovali z pušiek.

V šesťdesiatych rokoch 19. storočia bolo možné strieľať presne nanajvýš do vzdialenosti pol kilometra. Napriek tomu sa kilometer vzdialení Sedgwickovi vojaci pri každom výstrele kryli.

​„Čože?! Vyhýbate sa jednotlivým guľkám? A čo urobíte, až otvoria paľbu po celej línii? Hanbím sa za vás!“ rozčuľoval sa generál, keď prechádzal medzi svojimi mužmi...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 08:28