Pilník sa dá použiť ako zámočnícky nástroj, aj ako kozmetická pomôcka. Alebo ho možno zapiecť do chleba a podstrčiť väzňovi. Dokonca je možné z neho urobiť vražednú zbraň, aj keď v prípade atentátu na cisárovnú to znie úplne neuveriteľne.
Vrah však použil úzky trojhranný pilník na úpravu ušiek ihiel aj preto, že sa dal ukryť skoro tak dobre ako úzky nôž zvaný stiletto, na ktorý nemal peniaze.
Sissi nezomrela s pilníkom v srdci veľmi mladá, mala šesťdesiat rokov, a v posledných rokoch pred smrťou určite nebola v dobrej fyzickej, nieto psychickej kondícii. Jej extrémne diéty jej podlomili zdravie, opuchli jej nohy a nesmierne jej prekážalo, že už nemôže absolvovať dlhé pochody, a už vôbec nie cvičiť.
Podľa autora životopisnej knihy Sissi, germanistu Martina Schäfera, sa cítila psychicky úplne na dne aj preto, že jej krása nenávratne mizla a cisárovná, posadnutá svojím vzhľadom a telom, to znášala nesmierne bolestne. Na depresie mali členovia jej rodu Wittelsbachovcov navyše predispozície.
SMRŤ OBCHÁDZA JAZERO
Alžbeta strávila v roku 1898 dva letné týždne so svojím cisárskym manželom Františkom Jozefom I. v krásnom kúpeľnom mestečku Bad Ischl, kde ju však neprešli chmúrne myšlienky, takže sa vybrala do svojho najobľúbenejšieho kraja v okolí Ženevského jazera.
V jednom liste vysvetlila, že to miesto miluje preto, že sa tam dokáže stratiť v dave a má pocit, že skutočne žije. Vedela, že to je len ilúzia, ale aspoň niečo.
Ubytovala sa v Montreaux a 9. septembra sa so svojou dvornou dámou vybrala do Ženevy navštíviť priateľku, bohatú barónku Juliu Rothschildovú, ktorá posielala nemalé sumy peňazí Alžbetinej sestre Márii, niekdajšej neapolskej kráľovnej, ktorá bola nútená utiecť do Anglicka.
Zostáva vám 91% na dočítanie.