Časť triedeného zberu bude financovaná cez zálohový systém, prostredníctvom ktorého budú môcť spotrebitelia nosiť plastové fľaše a hliníkové plechovky do obchodov. Na Slovensku sa už inštalujú zálohovacie automaty v predajniach, či už ide o reťazce alebo menšie potraviny, a prebieha intenzívna komunikácia s výrobcami aj dovozcami.
Odpadové hospodárstvo je totiž veľmi komplexné a týka sa od spotrebiteľov, cez zberové spoločnosti, samosprávy, výrobcov a ich rozšírenej zodpovednosti a ďalšieho množstva subjektov až po skládky a spaľovne.
„Zmenou budú ovplyvnené aj zberové spoločnosti a dodávateľsko-odberateľské vzťahy,“ vysvetľuje Ronald Blaho zo spoločnosti ASEKOL SK. Ide nielen o zmenu toku časti odpadového materiálu, ale je to komplexná zmena, ktorá bude mať vplyv aj na spotrebiteľské zvyklosti.
Jeden príklad z praxe – ak sme boli doteraz zvyknutí PET fľaše stláčať, budeme sa to musieť opäť odučiť. Ak nechceli „odpadári“ voziť vzduch, učili nás stláčať fľaše. O necelé štyri mesiace sa však budú fľaše nosiť do obchodov vyrovnané.
V roku 2022 začne zároveň vo väčšom meradle fungovať informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH). ISOH má veľký význam najmä z hľadiska sledovania výrobcov a ich povinnosti financovať systém rozšírenej zodpovednosti, ako aj evidencie všetkých tokov odpadových materiálov v odpadovom hospodárstve. Samozrejme to bude znamenať pre všetky dotknuté subjekty povinnosť prostredníctvom tohto systému oznamovať a vykazovať všetky dáta.
Pozrime sa zároveň na štatistiky a trendy za ostatné roky, ktorá odpadová komodita rastie najmasívnejšie. Zo všetkých segmentov je to práve elektroodpad. Rastie viac ako komunálny odpad, viac ako plasty, globálne aj na Slovensku, a predstavuje extrémnu záťaž pre životné prostredie. Aj preto je elektroodpad a použité batérie tak často v centre pozornosti zákonodarcov aj spotrebiteľov.
Navyše, do konca septembra je pre výrobcov termín na zmenu organizácie zodpovednosti výrobcov , takže zvažujte aj fakt, aký silný a kvalifikovaný je váš partner práve v týchto oblastiach.
V rozhovore s Ronaldom Blahom sa dozviete:
- Ako sa pripravujeme na zálohovanie
- Či sme na dobrej ceste, aby triedený zber rástol
- Ako to je s elektrozariadeniami a batériami na Slovensku. Plnia sa zákonné ciele zberu, zhodnotenia a recyklácie?
- Prečo hľadať pozitíva v kontroverznom zákone
- A či by mohlo dostať Slovensko aspoň pomyselnú medailu za nakladanie s odpadom
ASEKOL SK aktívne pôsobí na slovenskom trhu odpadového hospodárstva už jedenásť rokov, v súčasnosti ako organizácia zodpovednosti výrobcov. V roku 2010 začínal s elektrozariadeniami a elektroodpadom, tri roky nato pribral do portfólia batérie a akumulátory a pred dvoma rokmi vstúpil aj na trh obalov a neobalových výrobkov. Patrí do holdingovej štruktúry v Českej republike, na Slovensku a v Poľsku a zasahuje aj Nemecko, Rakúsko, Balkán a ostatné krajiny Európy, odkiaľ pochádzajú klienti ASEKOLu.