Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2018, 00:00

Strnadovci expandujú v biznise s kovošrotom

Českí podnikatelia zavetrili na Slovensku lukratívny biznis.

Strnadovci expandujú v biznise s kovošrotom
Zdroj: Pavol Funtál

Aj v biznise s kovošrotom sa raz za čas udeje americký sen. Príbeh žilinskej spoločnosti Zberné suroviny totiž pozná vzostup na absolútny vrchol i pád na úplné dno. Slovenská jednotka v obchode s druhotnými surovinami, ktorá na trhu pôsobí od roku 1948, totiž v roku 2016 skrachovala.


Začiatkom vlaňajška však do firmy počas konkurzu vstúpila skupina investorov zoskupená okolo českého zbrojára Jaroslava Strnada. A noví majitelia podnik postupne stavajú na nohy. Legendárna slovenská značka zberných dvorov totiž najnovšie expanduje za hranice Slovenska. Kupuje jednu zo spoločností z vítkovického impéria českého strojárskeho kráľa Jana Světlíka. „Strojárska spoločnosť Vítkovice uzatvorila zmluvu o budúcom predaji svojho 90-percentného podielu v dcérskej spoločnosti Vítkovice Recycling. Novým vlastníkom sa stala SPV Recycling CZ zo skupiny Zberné suroviny Žilina, ktorej už patrí zostávajúcich 10 percent akcií,“ uvádza pre HN hovorkyňa skupiny Vítkovice Eva Kijonková.


Zamerané aj na automotive
K cezhraničnému nákupu dochádza iba rok po tom, čo skrachovanú firmu v konkurze ovládla za 1,4 milióna eur novozaložená spoločnosť Zberné suroviny Žilina. „Akvizíciou naša spoločnosť expanduje zo stránky prevádzkových kapacít zo Slovenska, kde má významné postavenie, do Českej republiky. Zároveň rozšírime svoje služby v oblasti likvidácie a recyklácie odpadov, napríklad z automobilového priemyslu,“ vraví predseda predstavenstva spoločnosti Zberné suroviny Žilina Peter Turza. Výšku transakcie ani jedna zo strán neuviedla.


Český spracovateľ kovových odpadov patrí medzi väčších h

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.