Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2018, 00:00

Čínske investície sa Slovensku vyhýbajú

Česku sa kapitál z východu darí lákať. Pokusy na Slovensku nevyšli.

Čínske investície sa Slovensku vyhýbajú
Zdroj: Reuters

Slováci síce lákajú čínsky kapitál pod Tatry dlhodobo, bilancia získaných investícií z východu je však v porovnaní s inými európskymi krajinami blízka nule. Vlani totiž na Slovensko neprišla ani jedna nová čínska spoločnosť. Celý rok sa pritom špekulovalo o príchode druhej najväčšej čínskej oceliarne He Steel Group, ktorá sa má zaujímať o odkúpenie košických železiarní z amerických rúk. Spoločnosť U. S. Steel Košice však diskusiu na tému možného predaja fabriky odmieta. „Fámy nekomentujeme,“ vytrvalo odbíja novinárske otázky hovorca spoločnosti U. S. Steel Košice Ján Bača.


Koncom vlaňajška sa Slovensko ocitlo v hľadáčiku čínskeho výrobcu malých elektromobilov Zhi Dou. Táto u nás neznáma značka patrí, rovnako ako švédske Volvo, čínskemu automobilovému gigantu Zhejiang Geely Holding Group.

„Predpokladaná kapacita výroby by mala byť na úrovni tritisíc elektromobilov mesačne, čo zodpovedá potrebe zhruba 500 zamestnancov,“ potvrdil pre HN konateľ spoločnosti Zhi Dou Slovensko Branislav Kocper. V hre o fabriku za 400 miliónov eur sú okrem východného Slovenska ešte Maďarsko, Poľsko, Slovinsko a Rumunsko. Okolie Košíc sa ako vhodná lokalita na výstavbu novej gumárenskej fabriky pozdáva čínskej korporácii S

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.