Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2018, 00:00

Taliani si na východe užívali štedré dotácie

Podnikanie Talianov Vadalu a Rodu v zóne od Michaloviec po hranice zahŕňa mnoho poľnohospodárskych aktivít.

Taliani si na východe užívali štedré dotácie
Zdroj: MAFRA/Martin Stolař

Taliansky biznis na východe Slovenska od Michaloviec po ukrajinskú hranicu a Humenné vyzerá na prvý pohľad nenápadne – prenajatá pôda, poľnohospodárske družstvá, niekoľko priemyselných areálov a obnoviteľné zdroje energie. Podnikanie rodinných firiem Antonina Vadalu a Diega Rodu však stavia do nového svetla dvojnásobná vražda slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Investigatívny reportér portálu Aktuality.sk aktuálne pracoval na podozrivom slovenskom agrobiznise Talianov podporovanom eurofondami a ich konexiám na kalábrijskú mafiu označovanú ako ‘Ndrangheta. Práve Vadalovci a Rodovci majú údajne na Slovensku reprezentovať predĺženú ruku jednej z najobávanejších štruktúr organizovaného zločinu na svete. Tvrdí to kanadský novinár denníka Sme Tom Nicholson, ktorý na Slovensku dlhodobo odkrýva činnosť mafiánskych organizácií s prepojením na vrcholnú politiku. HN sa s Antoninom Vadalom spojiť nepodarilo. Vadala mal včera vypnutý telefón, pevné linky do jeho hlavnej spoločnosti Vadala Group nefungujú. HN sa neozval ani podnikový právnik Vadala Group Marek Švingál, ktorý pracuje vo viacerých firmách rodinného klanu Vadalovcov. Za posledné dva roky sa pritom impérium firiem z dosahu talianskej rodiny scvrklo. Časť podnikov bola zrušená alebo zlikvidovaná, niektoré sa pokúšali zachrániť škrtaním dlhov, až napokon spadli do konkurzu ako napríklad AV-Real.


Okrem medializovaných prepojení talianskeho podnikateľa na vládne špičky cez osoby

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.