Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2018, 00:00

Najvyšší dlh na daniach má firma z košického paneláka. Predávala počítače

Daňové doruby firmám po kontrolách Finančnej správy dosahujú v ojedinelých prípadoch i miliónové sumy.

Najvyšší dlh na daniach má firma z košického paneláka. Predávala počítače
Zdroj: Reuters

Pri spoločnostiach pripomínajúcich odpadkový kôš, v ktorých zaniklo viacero firiem formou zlúčenia, sa nedoplatky šplhajú až do výšky pár desiatok miliónov eur.

Nekalé fúzie firiem však od vlaňajšieho novembra postihuje prísnejšia novela Obchodného zákonníka. Ako absolútny rekordér sa nad všetkými daňovými dlžníkmi vyníma košická spoločnosť Albo-Gold sídliaca v paneláku na sídlisku v Ťahanovciach.

Albo-Gold vznikla v roku 2006 a údajne podnikala v maloobchode s výpočtovou technikou a hardvérom. Od roku 2015 pri jej mene svieti v zozname dlžníkov Finančnej správy rekordná sekera na neodvedenej DPH takmer 63 miliónov eur. „Čo sa týka spomínanej spoločnosti, nemôžeme poskytnúť žiadne informácie, pretože sú podľa zákona daňovým tajomstvom. Finančná správa nemôže ani komentovať svoje postupy pri jednotlivých daňových subjektoch,“ vraví hovorkyňa Finančného riaditeľstva Ivana Skokanová. Od januára 2012 pritom daniari podobne ako iní veritelia môžu na konkrétneho dlžníka podať konkurzný návrh, a to bez ohľadu na výšku jeho nedoplatku.


Túto možnosť pritom často aktívne využívajú. K žiadosti o rozpredaj majetku dlžníckej spoločnosti Finančná správa pristupuje v prípade, ak zlyhajú iné zákonné postupy pri správe daní – napríklad exekúcie. V prípade pochybnej košickej spoločnosti Albo-Gold však zatiaľ konkurz nepožadujú. „Pri správe daní Finančná správa vždy postupuje podľa všeobecne záväzných právnych predpisov a vždy chráni záujmy štátu,“ tvrdí hovorkyňa Finančného riaditeľstva Ivana Skokanová. Zo zistení HN vyplýva, že sa firma údajne podieľala na rozsiahlych machináciách s daňami. Tie sú známe pod názvom karuselové podvody a ich cieľom sú nadmerné odpočty DPH.


Nekontaktný daňový delikvent
O spoločnosti Albo-Gold jej su

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.