Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2018, 00:00 Aktualizované dňa 30.04.2018 o 10:32

Sabol kupuje veľkého distribútora palív

Sabol kupuje veľkého distribútora palív
Zdroj: Reuters

Ich top biznisom sú biopalivá primiešavané do nafty a benzínov. Definitívne na ne stavili po príchode nového milénia, keď Slovensko dostalo zelenú na vstup do Európskej únie. Odvtedy partneri združení okolo Jána Sabola budujú najväčšieho výrobcu biopalív v strednej Európe Envien Group.


Po úspechu vo výrobe palív z kukurice či repky olejnej sa najnovšie Sabolovci púšťajú do obchodovania s pohonnými látkami. Kupujú totiž jedného z najväčších veľkoobchodníkov s ropnými produktmi na Slovensku. „Hoci hlavnými a prevažujúcimi zákazníkmi spoločnosti Envien sú rafinérie, možno povedať, že investícia do Petroltransu – obchodníka s pohonnými látkami, je vertikálnou integráciou rôznych podnikateľských aktivít investora,“ potvrdzuje pre HN vrcholový manažér podnikateľskej skupiny Jána Sabola Robert Spišák.


Detaily transakcie, ktorú posudzuje tuzemský Protimonopolný úrad, pritom nie sú známe. Kupujúci z obchodných dôvodov nezverejňuje ani spôsob, akým akvizičnú príležitosť na trhu vyhľadal. „Fakt, že k uzavretiu zmluvy došlo, je najlepším dôkazom toho, že sa stretli strategické zámery predávajúceho so zámermi kupujúceho. Cieľom je naďalej posilňovať postavenie spoločnosti na trhu, jej ziskovosť a rozvíjať ju tak na Slovensku, ako aj výhľadovo na trhu okolitých krajín,“ dodáva Spišák.


Spoločnosť Petroltrans so sídlom v Poprade z roka na rok úspešne rastie. Kým v roku 2011 mala tržby iba necelých 12 miliónov eur, predvlani narástli na viac ako 262 miliónov eur. Celkové výnosy firmy pritom dosiahli až 455 miliónov eur. Za roky 2014 až 2016 firma vykázala kumulovaný čistý zisk približne 2,55 milióna eur. „Nebudem to zatiaľ komentovať,“ stroho odpovedá k chystanej zmene m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.