Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2018, 00:00

Kofola plánuje oživiť skrachovanú Kláštornú

Kofola plánuje oživiť skrachovanú Kláštornú
Zdroj: Kofola

Pochybné zdroje financovania, podvody na DPH v obchodoch s drevenými parketami, štedrá podpora štátu, oklamaní investori či miliónové dlhy zoškrtané v reštrukturalizácii. To je pohnutá história minerálnej vody Kláštorná z čias, keď ju ovládala nedávno skrachovaná finančná skupina Skyside z Košíc. Minerálka, ktorá sa už štyri roky nevyrába, aktuálne mení majiteľa.


Za bližšie nešpecifikovanú cenu ju kupuje česká nápojová skupina Kofola. „Minerálna voda Kláštorná si prešla veľmi pohnutou minulosťou. Starostlivo sme si preverili legálnosť nadobudnutia aktív, ktoré sme kúpili. Tieto aktíva pochádzajú z realizácie bankových záruk slovenských bánk,“ hovorí pre HN manažérka komunikácie spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko Jaroslava Musilová. Nápojový gigant z Česka pod nadvládou gréckej rodiny Samarasovcov tak získava moderný výrobný závod s technológiou schopnou naplniť 10-tisíc fliaš za hodinu a stabilný zdroj prírodnej minerálnej vody z Turca s výdatnosťou sedem litrov za sekundu. Producent nápojov značiek Kofola či Vinea kupoval nehnuteľnosti a technológie v závode v Kláštore pod Znievom od viacerých majiteľov. Situácia okolo vlastníckych vzťahov sa totiž zamotala po tom, ako sa pôvodný producent minerálky, spoločnosť Kláštorná z portfólia Skyside, zbavil pod dohľadom košického súdu väčšiny dlhov. Zo zistení HN pritom vyplýva, že o Kláštornú sa intenzívne zaujímal jej najväčší konkurent Karlovarské minerálne vody. Rokovania o akvizícii slovenskej minerálky Kofola rozbehla v januári tohto roka.


Majetok skončil v dražbe
Do reštrukturalizácie Kláštorná vstúpila v roku 2014 údajne pre nevýhodné zmluvy s obchodnými reťazcami na dodávky privátnych značiek stolových vôd. V roku 2015 tot

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.