Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2018, 00:00

Firma Dúha razí najdlhší diaľničný tunel na Slovensku, posielajú ju do konkurzu

Zo zistení HN vyplýva, že na súde v Bratislave leží od februára 2018 ďalší konkurzný návrh na Remetovu firmu raziacu najdlhší diaľničný tunel na Slovensku.

Firma Dúha razí najdlhší diaľničný tunel na Slovensku, posielajú ju do konkurzu
Zdroj: Pavol Funtál

Vlani firme stavbára Miroslava Remetu z Prešova hrozil konkurz a nebolo to po prvý raz. Konkurzné konanie, ktoré bratislavský súd voči spoločnosti Dúha rozbehol v marci 2017, však o mesiac neskôr v celom rozsahu zamietol.

Na súdy sa vtedy obrátila žilinská spoločnosť A.G.P. patriaca rodine Rybanovcov. Rybanovci sa ako subdodávatelia Dúhy podieľali na rekonštrukcii jednej z fakúlt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Kontrakt financovaný z eurofondov na obnovu obalového plášťa Fakulty chemickej a potravinárskej technológie znel dokopy na 7,9 milióna eur vrátane dane.

Žilinčania mali ako subdodávatelia na starosti práce v približne polovičnej hodnote. V obchodnom spore dvoch bývalých partnerov pritom ide o pohľadávku za necelý jeden milión eur. Dúha nároky svojho dodávateľa zo Žiliny dlhodobo spochybňuje a považuje ich za sporné.

Zo zistení HN vyplýva, že na súde v Bratislave leží od februára 2018 ďalší konkurzný návrh na Remetovu firmu raziacu najdlhší diaľničný tunel na Slovensku.

„Navrhovateľ ako veriteľ dlžníka týmto navrhuje súdu, aby po začatí konkurzného konania voči dlžníkovi vydal nasledujúce uznesenie: Súd vyhlasuje konkurz na majetok spoločnosti Dúha,“ uvádza sa v dokumente veriteľskej spoločnosti Solvet podanom na Okresnom súde Bratislava I, ktorý majú HN k dispozícii v redakcii.

Konkurzný návrh leží na stole sudkyne Kataríny Bartalskej. Tá v minulosti napríklad dohliadala na reštrukturalizáciu stavebného gigantu Váhostav z portfólia Juraja Širokého. Bartalská dosiaľ o návrhu spoločnosti Solvet nerozhodla.

Hľadajú ďalších veriteľov

Firma sa pred súdom opiera o pohľadávku vo výške 342-tisíc eur, ktorú získala v novembri 2016 postúpením od pôvodného veriteľa – žilinskej A.G.P.

V konkurznom návrhu z februára sa spomína ešte ďalší veriteľ, spoločnosť Arbitrážny súd z Bratislavy s pohľadávkou za 413-tisíc eur. I v tomto prípade ide o postúpenú pohľadávku naviazanú na rekonštrukciu jednej z budov Slovenskej technickej univerzity.

V polovici marca pritom došlo k doplneniu pôvodného konkurzného návrhu o ďalších dvoch veriteľov zistených spoločnosťou Solvet. V tom čase nimi boli firmy PeHaeS zo Žiliny s pohľadávkou po splatnosti za viac ako 41-tisíc eur a A.G.P. s pohľadávkou vo výške takmer 152-tisíc eur.

V polovici apríla sa objavil ďalší veriteľ. Žilinský pozemný staviteľ Slovak Holding tom čase evidoval voči Dúhe neuhradené viaceré faktúry v celkovom objeme 97-tisíc eur.

Týkali sa napríklad do

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.