Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2018, 00:00

Kontroverzné tokajské vinárstvo kúpila schránka zo Švajčiarska

Tokajské víno patrí k nenapodobiteľným unikátom zo Slovenska rovnako ako príbeh dvoch sesterských vinárstiev z východu krajiny.

Kontroverzné tokajské vinárstvo kúpila schránka zo Švajčiarska
Zdroj: visit-hungary.com

Navzájom prepletené firmy Tokajská spoločnosť Viničky a Vinohradnícka spoločnosť Viničky figurujú v eurofondových kauzách napojených na Pôdohospodársku platobnú agentúru. Prípady pripomínajúce podvody dodnes zamestnávajú nielen slovenské súdy, ale aj úradníkov v Bruseli. Ďalšie kontroverzie vyvoláva neúspešné vymáhanie miliónov eur zo stany štátu. Za posledné dva roky pritom oba podniky v identickom čase zoškrtali svoje dlhy v reštrukturalizácii, aby vzápätí „zaparkovali“ v konkurze. A práve v ňom mení najmodernejší vinársky závod v strednej a východnej Európe spoločne s desiatkami hektárov vinohradov v Tokaji majiteľa. Z konkurznej podstaty oboch skrachovaných vinárstiev ich kupuje švajčiarska spoločnosť Promarco s utajenými vlastníkmi. Vyplýva to z listinných dokumentov k predajom, ktoré majú HN k dispozícii.

Fakty o kontroverzných firmách
Tokajská spoločnosť Viničky vybudovala supermoderný závod na spracovanie viniča, ktorého súčasťou je pivničné hospodárstvo s troma degustačnými miestnosťami a vínnym archívom.

Vinohradnícka spoločnosť Viničky získala do svojho majetku desiatky hektárov vinohradov, na ktorých s pomocou štátnych dotácií vysadila vinič. Hrozno pestovala i na ďalších prenajatých pozemkoch v Tokaji.


Konkurzný správca Tokajskej i Vinohradníckej spoločnosti Jaroslav Jakubčo v pondelok nedvíhal telefón. Fabrika na spracovanie hrozna a výrobu vína i rozsiahle pozemky s vinicami sa po rozhodnutí veriteľských výborov speňažovali od vlaňajšieho leta.

Schránka bez kontaktov
HN sa nespojili ani so štatutárnych zástupcom nového vlastníka tokajských majetkov Gioacchinom Di Maurom. Kontakt na firmu Promarco z po francúzsky hovoriaceho kantónu Ženeva sa totiž nikde nedá dohľadať. Na predané majetky si pritom uplatňovala záložné právo maďarská OTP Banka, ktorá vinárstva v minulosti financovala. Výťažok z transakcie pôjde na uspokojenie bankových pohľadávok vo výške

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.