Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 00:00

Košickí energetici unikajú pred veriteľmi. Investorom nevyplatili takmer milión

Spoločnosť z portfólia skupiny Skyside sľubovala na východe tučné výnosy.

Košickí energetici unikajú pred veriteľmi. Investorom nevyplatili takmer milión
Zdroj: Flickr

„Spoločnosť Nova Energia, člen private equity skupiny Skyside, je skúseným developerom projektov obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku a v regióne strednej a východnej Európy. Spravuje aktíva vo výške viac ako 66,6 milióna eur.“ Aj týmito vetami lákali Košičania pred piatimi rokmi investorov k emisii svojich dlhopisov za šesť miliónov eur.

Tesne pred ich splatnosťou však krachujúci podnik v roku 2015 zaparkoval v reštrukturalizácii. Vďaka nej sa od nárokov nekvalifikovaných investorov, na ktorých dlhové cenné papiere Nova Energia cielili, definitívne odstrihol.

Podnikanie košickej firmy Nova Energia pripomínajúce stratégiu takzvaného úteku vpred, keď sa staré dlhy vyplácajú novými pôžičkami a poslednou fázou podnikania sú reštrukturalizácie a konkurzy, pokračuje. Firma totiž košický súd žiada o vyhlásenie konkurzu na jej majetok.

„Návrh na konkurz podáva spoločnosť z dôvodu, že to vyplýva zo zákona ako povinnosť štatutárneho orgánu. Spoločnosť Nova Energia disponuje pohľadávkami, ktoré sa aktuálne súdne vymáhajú. Správca by mal pokračovať v súdnom procese. Z uvedených pohľadávok budú uspokojení veritelia v konkurze,“ hovorí pre HN členka predstavenstva spoločnosti Nova Energia Monika Móricová.

Móricová ako jedna z top manažérov finančnej skupiny zároveň pôsobila i v ďalších projektoch dnes už skrachovaného zoskupenia Skyside. Jeho šéf, finančník Maroš Škorec, aktuálne škrtá dlhy v osobnom bankrote.

Vraj prerobili v Bulharsku

Zo zistení HN vyplýva, že príbeh investovania do zelenej energie Košičanov je ťažkou ranou pre približne 40 fyzických osôb. Dlhopisy vydané Košičanmi totiž nepodliehali prísnej regulácii slovenských finančných inštitúcií. Drobní investori si ich kúpili začiatkom roka 2013 s tým, že istinu plus 8,5-percentný ročný úrok uvidia na konci roka 2015, k čomu nikdy nedošlo. Celkovo tak prišli o približne 900-tisíc eur.

„Spoločnosť Nova Energia ponúkla vlastníkom dlhopisov náhradné riešenie, prevzatie záväzku iným subjektom. V dôsledku toho došlo k prevzatiu záväzkov, pričom súčasťou prevzatia záväzkov bola aj notárska zápisnica, ktorá zaručila vlastníkom dlhopisov exekučný titul,“ tvrdí Móricová.

N

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.