Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2017, 16:06

Košická nebankovka, ktorá obrala klientov o milióny eur, zamestnáva českých vyšetrovateľov

Zo zistení HN vyplýva, že tretia najväčšia skrachovaná nebankovka na Slovensku sa v susednom Česku zaplietla do prania špinavých peňazí. Česká spoločnosť Dmax, ktorá sa pôvodne volala AGW.cz, totiž čelí pred ostravským súdom obvineniam z daňových podvodov. Tieň padlej košickej záložne sa pritom objavuje v blízkom okolí firiem skrachovanej košickej skupiny Skyside.

Košická nebankovka, ktorá obrala klientov o milióny eur, zamestnáva českých vyšetrovateľov
Zdroj: TASR

Po košických B.M.G. Invest a Horizont Slovakia bola treťou najväčšou nebankovou inštitúciou na Slovensku. Jej krach znamenal bezsenné noci pre vyše 20-tisíc ľudí. Tí navždy prišli o svoje úspory za približne 117 miliónov eur.

Reč je o spoločnosti AGW z Košíc. Jej bývalá česká dcéra sa totiž medzi rokmi 2008 a 2013 zapojila do rozsiahlych finančných machinácií. Česká Národná centrála proti organizovanému zločinu totiž viní reťazec viacerých firiem, ktoré sa mali podieľať na krátení daní.

Českému štátu mali svojim konaním spôsobiť škodu približne 14 miliónov eur. Organizovaná zločinecká skupina preto aktuálne čelí obvineniam pred súdom v Ostrave. „Môžem potvrdiť informáciu, že v danej veci je 23 obvinených, pričom päť z nich je vo väzbe. Trestný poriadok neumožňuje v priebehu vyšetrovania konkretizovať mená obvinených,“ hovorí pre HN prokurátor Vít Koupil.

Podľa informácií HN sa v menoslove obvinených a väzobne stíhaných ľudí objavuje meno Jozef L. Ide o Košičana, ktorý mal blízko k skrachovaným košickým záložniam Sporoinvest a AGW. Zároveň bol konateľom a spolumajiteľom spoločnosti AGW.cz, neskôr premenovanej na Dmax.

Fiktívne faktúry za reklamu

Pražská Dmax sa totiž objavuje v odhalenej sieti spoločností, medzi ktorými putovali veľké sumy peňazí za fiktívne reklamné služby. „Obvinené osoby sú podozrivé z toho, že sa zúčastňovali prepredaja reklamných práv, ktoré boli v reťazci účelovo navýšené v priemere o deväťnásobok. Tento bol navyšovaný u takzvaných nekontaktných spoločností v strede reťazca, kde zároveň bola väčšina finančných prostriedkov vyberaná v hotovosti,“ spresňuje Koupil princíp podozrivých finančných operácií.

Na začiatku kolotoča stála v reklamnom prostredí úplne neznáma agentúra Propag-Strom. Tá vykazovala ročné obraty vo výške zhruba 18 miliónov eur, čo bolo v porovnaní s najúspešnejšími marketingovými firmami na českom trhu niekoľkonásobne viac.

Propag-Storm je súčasťou rozsiahlej korupčnej aféry v Česku známej ako kauza ostravského lobistu Martina Dědica, v ktorej ide o pranie špinavých peňazí. Z Propag-Stromu peniaze následne smerovali predovšetkým do pražských spoločností Dmax, Wedowee Trading, Union Partners, BL Marketing, Levimexo a Sport Cast.

Niektoré z nich sú v súčasnosti v likvidácii. Z výpovedí obvinených i svedkov vyplýva, že hotovosť sa vyberala práve cez vyšetrovanú spoločnosť Dmax.

Košická minulosť českej Dmax

Skrachovaná a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.