Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 00:00

Východu Slovenska ušla ďalšia miliardová investícia. Číňania vysvetlili dôvody

Čínske gumárne hľadali v Európe stohektárový pozemok pre svoju novú fabriku. Tú napokon postavia v Srbsku.

Východu Slovenska ušla ďalšia miliardová investícia. Číňania vysvetlili dôvody
Zdroj: Reuters

Neubehol ešte ani mesiac, odkedy padlo oficiálne rozhodnutie, že nemecká automobilka BMW do Košíc nepríde, ale závod za jednu miliardu eur s tisíckou zamestnancov napokon privíta maďarský Debrecín. Po tom, čo nám Nemci dali košom, uniká východniarom ďalšia miliardová investícia.

Čínske gumárne Linglong Tire, ktoré v Európe hľadali ucelený stohektárový pozemok pre svoju novú fabriku, namiesto Košíc zakotvia v Srbsku. „Pre Srbsko sme sa rozhodli z dôvodu nízkych nákladov na prácu a energie,“ uvádza spoločnosť Linglong Tire vo vyhlásení zverejnenom burzou cenných papierov v Šanghaji, kde sú kótované jej akcie.

Korporácia, ktorá aktuálne uzatvára rebríček najväčších firiem v krajine China Fortune 500, pritom hľadala vhodnú parcelu pôvodne v strednej Európe. V hľadáčiku firmy s ročnými tržbami na úrovni dvoch miliárd eur boli Česko, Poľsko, Slovensko a Maďarsko. Medzi favoritov však patrili práve Košice.

​Číňania sa pritom museli rozhodovať rýchlo, tlačil ich totiž čas. Gumárne majú od roku 2020 svoje pneumatiky dodávať poprednej európskej automobilke z Nemecka a zásobovať ju plánujú zo svojho európskeho závodu. „Najďalej sú rokovania v Česku a na Slovensku.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.