Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 00:00

Zbrojár Strnad chce aj železničiarsky biznis

Podnikateľ v oblasti zbrojárskeho priemyslu sa netají, že má záujem o firmu Inekon, ktorá vyrába električky.

Jaroslav Strnad
Zdroj: MAFRA/Michal Šula

Jadrom biznisu rodinnej firmy českého veľkopodnikateľa Jaroslava Strnada je zbrojárstvo. Strnadovci len na Slovensku vlastnia spoločne s bývalým armádnym dôstojníkom Mariánom Gogom viacero zbrojárskych fabrík združených pod hlavičkou MSM Group. S majiteľmi Optifin Invest, železničnými magnátmi Alexejom Beljajevom a Michalom Lazarom, spoločne ovládajú letecké opravovne Job Air Technic, výrobcu brzdových systémov pre koľajové vozidlá Dako CZ a železničnú zlievareň ZŤS Metalurg.


Akvizičný apetít českého zbrojárskeho kráľa však neutícha. Ešte nedávno sa totiž Strnadovci usilovali o expanziu svojho impéria o novú železničnú firmu vyrábajúcu električky či lokomotívy. S majiteľom poprednej českej strojárskej spoločnosti Inekon Group vyjednávali o kúpe väčšiny akcií podniku. Z obchodu napokon zišlo. „Czechoslovak Group má dlhodobo záujem rozvíjať svoje podnikanie v železničnom priemysle, ktorý je vedľa segmentov automotive, defense a aerospace jedným z pilierov jej podnikania. O majetkovom vstupe do Inekon Group však nevyjednávame,“ hovorí pre HN hovorca spoločnosti Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Súčasťou transakcie, ktorá pred časom padla, bola kúpa sídla spoločnosti Inekon za približne šesť miliónov eur a väčšiny jej akcií za symbolické jedno euro.


Potápa ich spor so Sofiou
Začiatkom tohto roka sa však situácia dramaticky zmenila. Inekon Group, ktorej väčšinovým akcion

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.