Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 00:00

Firma bývalého Ficovho ministra padá, časť odkúpili Česi

Firma Biotika, kde exminister dopravy spoluvlastní 17 percent akcií, stratila kľúčových odberateľov. Jej tržby spadli na polovicu.

Firma bývalého Ficovho ministra padá, časť odkúpili Česi
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Keď šéf Sociálnej poisťovne a exminister dopravy za Smer-SD Ľubomír Vážny pred dvomi rokmi vstupoval cez tretinový podiel v hlohoveckej spoločnosti G.V.Pharma do farmabiznisu, slovenský líder biotechnológií zo Slovenskej Ľupče mal za sebou jeden z najlepších rokov. Farmaceutická fabrika Biotika, v ktorej Vážneho firma drží 17 percent akcií, však od roku 2016 stráca kľúčových odberateľov. Len s odchodom špičkovej biotechnologickej korporácie Lonza zo Švajčiarska firme odišlo až 40 percent jej ročných predajov. Slováci pritom pre Lonzu vyrábali medziprodukt na liek proti AIDS. Výsledkom straty zmluvnej výroby bolo prepúšťanie a viac ako polovičný prepad tržieb – z vyše 57 miliónov eur v roku 2015 na vlaňajších necelých 25 miliónov eur. Výrobca penicilínu z Horehronia sa preto zbavuje časti svojej fabriky.

„V júli 2017 spoločnosť Biotika ukončila výrobu konečných liekových foriem a zariadenia, ktoré slúžili na ich výrobu, predala spoločnosti AtB Pharma Martin,“ uvádza Biotika Slovenská Ľupča vo výročnej správe za rok 2017. HN v stredu jej ekonomického riaditeľa Milana Môcika nezastihli. Zasadala totiž dozorná rada ľupčianskej fabriky, na ktorej sa zúčastnil. Cena transakcie nie je známa. Zostatková účtovná hodnota predaného majetku Biotiky však predstavovala sumu vi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.