Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2018, 00:00

Tepláreň Leven končí. Poslali ju do konkurzu

Firma neplatila za odoberaný plyn. Od záväzkov voči Slovenskému plynárenskému priemyslu sa odstrihla v reštrukturalizácii.

Tepláreň Leven končí. Poslali ju do konkurzu
Zdroj: maps.google.com

Štátny plynárenský gigant nestrašia iba takzvané Duckého zmenky vystavené údajným veriteľom jeho bývalým šéfom Jánom Duckým. V kauze plynových schém okolo levickej teplárne Leven, ktorej korene siahajú až do roku 2002, ide Slovenskému plynárenskému priemyslu rovnako o závratnú sumu. Štátny podnik totiž v roku 2010 pri nej evidoval neuhradené faktúry za 20 miliónov eur.

V súčasnosti sa suma vďaka úrokom nafúkla na viac ako 33 miliónov eur. Najväčší dodávateľ plynu na Slovensku sa preto roky na súdoch naťahuje so svojím chronickým neplatičom spájaným s najsilnejším sponzorom politického hnutia 99 % Ivanom Weissom. Plynárov ešte v roku 2005 bratislavský súd zaviazal k dodávkam plynu, naopak, levickí teplári z Levenu zaň paradoxne nemuseli platiť.

V mimoriadne komplikovanej kauze aktuálne nastáva ďalší zo zvratov. Po tom, čo sa spoločnosť Leven šikovne zbavila miliónových záväzkov voči plynárom počas reštrukturalizácie, po zásahu Ústavného súdu mieri do konkurzu. „Okresný súd Banská Bystrica zastavuje reštrukturalizačné konanie voči dlžníkovi Leven,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.