Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2018, 00:00

Expertovi na burzy sa potápa agrobiznis

Podnikateľovi z Nitry, ktorého polícia podozrieva z investičnej pyramídovej hry, krachuje mäsiarska divízia jeho agrárneho holdingu.

Expertovi na burzy sa potápa agrobiznis
Zdroj: Reuters

Investorom predávala údajne vysoko ziskové forexové roboty, ktoré mali majiteľom zázračne zhodnocovať peniaze na finančných trhoch. Biznis model skupiny WSM podnikateľa Jiřího Kubíčka však pred vyše rokom odkryla česká polícia. Tá podnikateľa z Nitry podozrieva, že predajom robotov maskuje takzvanú Ponziho schému, známu aj pod označením pyramídová hra.

Pri nej sa výnosy prvých klientov vyplácajú vkladmi ďalších v poradí, až napokon na vyplatenie posledných v rade nezvýšia žiadne zdroje. Detektívi odhadujú, že desiatky tisíc klientov z Česka, zo Slovenska, z Poľska, Maďarska a Ruska skupine WSM zverili okolo 37 miliónov eur. Financie od investorov podľa kriminalistov navyše netiekli do obchodovania na burzách, ale do nákupu nehnuteľností a agrobiznisu pod hlavičkou Kubíčkovej firmy Agroholding Rácov.

Aktuálne pritom agropodniku krachujú dve dcérske spoločnosti, ktoré vyrábali a predávali mäso, údeniny a mäsové výrobky. „Krajský súd v Plzni zisťuje úpadok dlžníka Uzeniny ze statku Kralovice a na majetok dlžníka vyhlasuje konkurz,“ uvádza v rozhodnutí samosudkyňa Ivana Žánová. Konkurzný návrh pritom podali štyria zamestnanci, ktorým firma prestala v priebehu tohto roka vyplácať mzdu. Na výplatách im dlhuje dokopy niekoľko tisíc eur. Celkovo vo výrobe údenín pracuje vyše 40 ľudí. Spoločnosť Uzeniny ze statku Kralovice so súdom nekomunikuje.

Má ísť o útok na agrobiznis

Kubíček na otázky HN ohľadne existenčných problémov mäsovej divízie Agroholdingu Rácov neodpovedal. Podnikateľ však obvinenia polície dlhodobo odmieta. Slovenskí zástupcovia podnikateľskej skupiny WSM tvrdia, že ide o cielenú antika

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.