Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 00:00

Penta prišla o dôležitú vojenskú zákazku

Česká letecká fabrika Aero Vodochody chystá prepúšťanie. Stratila kontrakt na dodávku kokpitov pre legendárne vrtuľníky Black Hawk.

Penta prišla o dôležitú vojenskú zákazku
Zdroj: Reuters

Najväčší český producent leteckej techniky Aero Vodochody Aerospace z portfólia finančnej skupiny Penta prichádza v krátkom čase už o druhý kľúčový kontrakt. Ešte v roku 2017 fabrika ukončila výrobu civilných vrtuľníkov S-76D pre firmu Sikorsky, ktorú vlastní americký zbrojársky gigant Lockheed Martin. Američania sa totiž definitívne rozhodli, že lietajúci stroj pre jeho komerčný neúspech a slabú konkurencieschopnosť na svetových trhoch stiahnu z výroby. Tá síce odštartovala v roku 1982, ale na oblohu vzlietlo iba 800 kusov. Aero ich vyrábalo od roku 2000. Teraz v leteckej továrni pri Prahe zastavujú i produkciu kokpitov pre legendárny armádny vrtuľník Black Hawk slúžiaci na prepravu vojakov. Strata subdodávky pre Aero znamená prepustenie približne dvesto zamestnancov a mínus 20 miliónov eur z ročných tržieb.


„Revízia výrobných procesov súvisí so zmenou výrobného portfólia v oblasti dodávok, ktoré bolo ovplyvnené ukončením niektorých programov na žiadosť zákazníka. To si rovnako vyžaduje optimalizáciu našich pracovných síl. Týka sa to zhruba 10 percent kmeňových zamestnancov v porovnaní so stavom v minulom roku,“ uviedol pre HN hovorca spoločnosti Aero Vodochody Aerospace Tobiáš Tvrdík. Fabrika vlani zamestnávala takmer dvetisíc ľudí vrátane agentúrnych pracovníkov. Redukcia pracovných síl sa týka pozícií naprieč celým podnikom – od manažérov až po operátorov vo výrobe.


O strate zákazky a vyvolanom prepúšťaní zamestnancov informovali ako prvé české Hospodářské noviny s odvolaním sa na list šéfa fabriky Giuseppeho Giorda, ktorý adresoval zamestnancom firmy. Odborník na obranu Jaroslav Naď hovorí, že kvalifikovaný personál

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.