Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2019, 00:00

Ukrajinci chcú od slovenskej banky 122 miliónov

Slovenská Tatra banka na súde v Košiciach odráža dve žaloby Ukrajincov o náhradu škody a zmareného zisku.

Ukrajinci chcú od slovenskej banky 122 miliónov
Zdroj: Dreamstime

Vlani v novembri prehral košický energoholding Korlea Invest s ukrajinskými majiteľmi arbitráž o 343 miliónov eur. Toľko totiž Ukrajinci podnikajúci na Slovensku pýtali od Ukrajiny za odstrihnutie od štátneho zdroja lacnej elektrickej energie, ktorú roky vyvážali do Európy. V inom spore tiež ide o milióny eur. Tie na bratislavskom súde pýtajú naspäť od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Regulačný úrad totiž firmu v roku 2008 zaťažil jednorazovým poplatkom vo výške 6,8 milióna eur. Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu v decembri 2018 rozhodol o tom, že poplatok má rovnaký účinok ako clo a je v priamom rozpore s európskymi pravidlami o voľnom pohybe tovarov a služieb. I do tretice sa Korlea Invest sporí o obrovský balík peňazí – tentoraz s bankármi. Slovenská Tatra banka na súde v Košiciach odráža dve žaloby Ukrajincov o náhradu škody a zmareného zisku dokopy takmer za 122 miliónov eur. „Banky musia občas čeliť aj takýmto špekulatívnym, účelovo vykonštruovaným žalobám. Žalobu vnímame ako úplne absurdnú. Sme názoru, že Tatra banka nespôsobila žiadnu škodu Korlea Invest,“ hovorí pre HN hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.


Dlhoročný spor
Korene celého sporu medzi energetikmi a bankovým domom siahajú do januára 2012, keď banka prestala s financovaním aktivít košickej firmy. Tá začiatkom roka 2013 napokon zaparkovala v konkurze. Spolupráca firmy s bankou p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.