Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2019, 08:15

Záujem investorov bude len o veľké a špičkové kliniky

„V posledných rokoch sa zvyšoval objem financií, ktoré sú majitelia ochotní investovať do zdravotnej starostlivosti o malé zvieratá,“ hovorí v rozhovore pre HN prezidentka Komory veterinárnych lekárov Českej Republiky Radka Vaňousová, ktorá v Tábore prevádzkuje veterinárnu kliniku Iris.

Záujem investorov bude len o veľké a špičkové kliniky
Zdroj: Dreamstime

Z pohľadu trendu - míňajú majitelia domácich zvieracích miláčikov medziročne viac na zdravotnú starostlivosť o ne?

V posledných rokoch sa zvyšoval objem financií, ktoré sú majitelia ochotní investovať do zdravotnej starostlivosti o malé zvieratá. Tým, že spolužitie so zvieratami je stále tesnejšie, ľudia si viac všímajú zdravotných problémov svojich miláčikov a chcú ich riešiť. Súvisí to aj s rozvojom a možnosťami diagnostiky a terapie, ktorá je v dnešnej dobe, dá sa povedať, na úrovni humánne sféry. V každom prípade sa v ordináciách stretávame s prístupom „urobte len to najnutnejšie“ a na druhej strane „urobte prosím maximum možného“.

Prečo je pre investorov zaujímavý práve biznis s veterinárnymi klinikami?

Všeobecne je v Európe trendom investovať do veterinárneho biznisu veľkými korporáciami. Tento trend prichádza predovšetkým zo severských štátov, kde až 60 percent veterinárnych kliník je súčasťou korporácií. Avšak v Českej republike je na rozdiel od zvyšku západnej Európy veterinárna starostlivosť veľmi lacná, takže ak pôjde o veterinárny biznis, záujem bude skutočne len o veľké a špičkové pracoviská.

Sú ľudia ochotní viac míňať na svoje domáce zvieratá alebo rastie počet ľudí, ktorí sa rozhodnú chovať doma zviera, a teda logicky rastie počet potencionálnych klientov?

Nemyslím si, že by v súčasnosti rástol počet ľudí, ktorí si obstarávajú domáce zvieratá. Toto číslo je myslím stabilné, aj keď sociálne trendy vedú k chovu zvieraťa ako náhradu za deti, či nahrádzajú prípadný odchod detí z domácnosti, či všeobecne ako náhradu za kontakty s ľuďmi. Dochádza i k posunu v druhoch chovaných zvierat. Zatiaľ čo predtým prevažoval chov psov, postupne sa tento trend mení, a v súčasnosti sa chová čoraz viac mačiek, králikov a ďalších zvierat.

Určite rastú i nároky majiteľov zvieracích miláčikov na služby. Kam smerujú moderné trendy vo veterine pri starostlivosti o domácich miláčikov?

Aktuálne je medicína malých zvierat na úrovni zdravotnej starostlivosti pre ľudí. Jediným obmedzením sú finančné nároky, ktoré ale sú niektorí klienti ochotní zaplatiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.