Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 00:00

„Hodvábny“ biznis s Čínou zamŕza, vlaky Slovensko obchádzajú

Železničná Hodvábna cesta medzi Európou a Čínou sa Slovensku vyhýba už niekoľko mesiacov. Kvôli situácii na Ukrajine neprechádza našou krajinou ani jediný nákladný vlak z a do Číny.

„Hodvábny“ biznis s Čínou zamŕza, vlaky Slovensko obchádzajú
Zdroj: TASR/ Marko Erd

Keď v novembri 2017 dorazil na Slovensko cez prekladisko v Dobrej prvý nákladný vlak so 41 kontajnermi z čínskeho prístavu Dalian, cesta mu po novej Hodvábnej ceste trvala 17 dní. Tuzemské firmy si od železničného spojenia s Áziou sľubovali rozbehnutie miliardového biznisu. Číňania hovorili o 500 vlakoch cez Slovensko v roku 2018 a v roku 2020 malo po našich koľajniciach dokonca prejsť až dvetisíc nákladných súprav. Železničná Hodvábna cesta sa však tuzemsku od vlaňajšieho septembra kvôli situácii na Ukrajine úplne vyhýba. Stovky vlakov tak Slovensko obchádzajú cez Poľsko a Bielorusko, z čoho ťaží kontajnerové prekladisko v Breste.

Naproti tomu čínsky biznis Terminálu kombinovanej dopravy Dobrá, ktorý je vstupnou bránou pre tovary z východu Európy, Ruska a Ázie do krajín Európskej únie, v súčasnosti mrzne. „Faktom je, že dnes nemáme žiadnu potvrdenú linku cez Dobrú. Naša spoločnosť má v súčasnosti rozpracovaných viacero projektov s cieľom obnovenia prepráv cez tento terminál, ku ktorým sa zatiaľ nechceme bližšie vyjadrovať,“ hovorí pre HN Silvia Kuncová z kancelárie generálneho riaditeľa Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia. Do spoločných rokovaní s Číňanmi sa popri štátnom nákladnom železničnom prepravcovi Cargo zapája i operátor prekladiska v Dobrej Transcontainer Slovakia a slovenské zastúpenie ruských štátnych železníc Ruské železničné dráhy.


Vlaky nechodia
Štatistiky ukazujú, že v roku 2017 bolo cez Slovensko prepravených dokopy 28 vlakov z a do Číny. Vlani sa od januára do októbra ich počet zvýšil na 123. Odvtedy železničná Hodvábna cesta vlakový priechod v Čiernej nad Tisou obchádza. „Vlaky prestali chodiť kvôli situácii na Ukrajine. Celkovo bolo v roku 2018 medzi Čínou a E

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.