Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2019, 00:00

Bilas v Lučivnej vyhráva, má nehnuteľnosti i peniaze

Rastislav Bilas, majiteľ kúpeľnej spoločnosti Kúpele Lučivná, v rozhovore pre HN vysvetľuje, ako sa najväčšie detské kúpele v strednej Európe namočili do transakcií pripomínajúcich úverový podvod. Prípad súvisí s vytunelovanou českou nebankovkou Metropolitní spořitelní družstvo.

Bilas v Lučivnej vyhráva, má nehnuteľnosti i peniaze
Zdroj: Peter Mayer

V roku 2013 ste plánovali predaj kúpeľov v Lučivnej približne za 34 miliónov eur českej spoločnosti Apatit. Kde sa obchod zasekol? Na popradskom katastri?
Zmluvy sme legálne podpísali. Prvý krok sa udial a potom sa to zastavilo. Na kataster sa to podalo, ale spravili tam nejaké chyby. V čase, keď mali byť ťarchy zapísané do katastra, malo to byť dávno zaplatené. Takže chyba nenastala nezapísaním do katastra, ale nastala úplne z iných dôvodov.


Bola na strane kupujúceho – spoločnosti Apatit?
Áno. Samozrejme.


Takže ak by sa uskutočnil vklad záložných práv na nehnuteľnosti kúpeľov oproti pôžičke 9,7 milióna eur z nebankovky pre českú spoločnosť Ilanove, mali by ste problém?
Ak by sa im ten podvod podaril, tak by sa kúpele museli vykúpiť z banky za osem alebo koľko to bolo miliónov eur, lebo by prišli o nehnuteľnosti. Oni by mali peniaze z úveru a my problémy. Lučivnú vnímam skôr ako charitu než biznis. Kúpele preliečia tisíce detí, pobyty sú bez doplatkov. Do obnovy areálu sme investovali kopu peňazí bez štátnej pomoci. Zamestnávame tam sto ľudí.


Voči Apatitu si spoločnosť Kúpele Lučivná uplatnila zmluvnú pokutu zhruba 6,8 milióna eur. Prečo?
My sme všetko urobili tak, ako sme podľa podpísanej zmluvy mali urobiť. Čiže z našej strany sme všetko spl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.