Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2019, 00:00

Súd s firmou exšéfa Eximbanky sa nezačal

Pod hlavičkou bratislavskej spoločnosti Capitalia, ktorú v rozhodnom čase spolu vlastnili štátny topmanažér a bankár Igor Lichnovský a člen mafiánskej skupiny takáčovcov Vladimír Jakub, prebiehali v rokoch 2011 a 2012 rozsiahle daňové podvody.

Súd s firmou exšéfa Eximbanky sa nezačal
Zdroj: Reuters

Pod hlavičkou bratislavskej spoločnosti Capitalia, ktorú v rozhodnom čase spoločne vlastnili štátny topmanažér a bankár Igor Lichnovský a člen mafiánskej skupiny Takáčovcov Vladimír Jakub, prebiehali v rokoch 2011 a 2012 rozsiahle daňové podvody. Firma mala štát na daniach prostredníctvom falošných faktúr týkajúcich sa fiktívnych obchodov najmä s repkovými semienkami a repkovým olejom pripraviť najmenej o 7,5 milióna eur. Vyplýva to z uznesenia o vznesení obvinenia elitnými policajnými vyšetrovateľmi z NAKA a z obžaloby špeciálnej prokurátorky voči „Vladimírovi Jakubovi a spol.“.

O niečo vyšší daňový dlh, takmer 7,9 milióna eur, pritom dodnes svieti pri spoločnosti Capitalia v zozname daňových delikventov vedenom Finančnou správou. Capitalia je však vďaka rozhodnutiu bratislavského súdu od marca 2017 zrušená s nariadenou likvidáciou. Úrad špeciálnej prokuratúry dostal dokonca celý prípad krátenia a neodvedenia daní a poistného okolo firmy Capitalia už dvakrát pred súd.

V oboch prípadoch však senát Špecializovaného trestného súdu na čele so sudkyňou Ruženou Sabovou obžalobu zmietol zo stola. „Súd odmieta obžalobu vo veci obvinených Ing. Vladimír Jakub a spol. a vracia vec prokurátorke, pretože zistil závažné procesné chyby,“ konštatuje v dvoch za sebou vydaných uzneseniach Špecializovaný trestný súd v senáte zloženom z predsedníčky senátu Ruženy Sabovej a členov senátu Ivana Matela a Rastislava Stieranku.

Zhodné verdikty sudcov padli najprv v novembri 2016 a neskôr aj v máji 2018. Na ťahu je tak opäť prokuratúra s políciou. „V súčasnosti vrátil

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.