Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2019, 00:00

Tranzit plynu ostane zachovaný

V súčasnosti cez Slovensko tečie zhruba tretina ruských dodávok zemného plynu do Európskej únie.

Tranzit plynu ostane zachovaný
Zdroj: TASR

Slovenský premiér je momentálne na pracovnej návšteve Ruska a dnes sa v Petrohrade stretne s prezidentom Ruska Vladimirom Putinom. Jednou z hlavných tém rozhovorov má byť otázka tranzitu ruského zemného plynu cez Ukrajinu, a to i v súvislosti s budovaním plynovodu Nord Stream 2. Ten povedie z Ruska popod Baltské more do Nemecka a jeho sprevádzkovanie sa očakáva v roku 2020. Otázna je preto budúcnosť prepravy zemného plynu cez ukrajinské územie k našim hraniciam.

Platnosť aktuálneho kontraktu medzi tamojším štátnym prepravcom Naftogaz a ruským producentom a najväčším exportérom plynu na svete – spoločnosťou Gazprom – vyprší 31. decembra tohto roku. A nová dohoda zatiaľ neexistuje. V súčasnosti cez Slovensko tečie zhruba tretina ruských dodávok zemného plynu do Európskej únie a katastrofické scenáre dokonca hovoria o tom, že jeho tranzit cez Slovensko smerom z Ukrajiny ďalej na západ klesne na minimum či sa dokonca úplne zastaví. Z analýzy HN však vyplýva, že situácia nie je taká dramatická.

Existuje priestor na rast

Štúdie popredných energetických spoločností a predpovede analytikov o vývoji európskeho trhu s plynom totiž hovoria o obrovskom potenciáli rastu. Holandsko, najväčší producent zemného plynu v Európskej únii, postupne dáva jeho ťažbe zbohom. A práve ústup Holanďanom vytvára priestor na rast jeho dovozu nielen z Ruska, ale z celého sveta – vďaka budovaniu terminálov LNG v európskych prístavoch. Aktuálne sa na východnom Slovensku buduje plynovod, ktorý plyn dovezený po mori do poľských prístavov napojí na tuzemský plynovod cez najväčšiu kompresorovú stanicu v Európe vo Veľkých Kapušanoch.

Ďalším ť

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.