Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 00:00

Gigatováreň v Čadci ostane len na papieri

Fond z Prahy, ktorý hľadal investorov aj pre slovenskú gigatováreň na lítiové batérie, krachuje.

Gigatováreň v Čadci ostane len na papieri
Zdroj: pinterest.com

Ešte sa ani nevyrábajú, napriek tomu priťahujú pohľady a peniaze investorov z celého sveta. Lítiové batérie He3da už teraz patria k vlajkovým lodiam technologických inovácií nielen v susednom Česku.

Zároveň ide o jednu z najväčších a najprestížnejších investícií v českom priemysle. Keď pred vyše dvomi rokmi objav českého vynálezcu Jana Procházku prvý raz predstavili verejnosti, strhla sa medzi investormi doslova bitka, kto zafinancuje výstavbu fabrík na ich výrobu – takzvaných gigatovární.

„Vidíme v tomto segmente veľkú budúcnosť. Týmto smerom pôjde celá energetika, preto je atraktívna aj pre investorov,“ avizoval v decembri 2016 pri začatí testovacej výroby batérií v laboratóriách v pražských Letňanoch Radim Snoza.

Snoza bol vtedajší jediný akcionár investičného fondu Solideus. Ten mal lákať ďalších investorov a s ich financiami zastrešiť budúce fabriky. Továrne, ktoré mali ročne vychrliť batérie s celkovou kapacitou jednej gigawatthodiny, sa plánovali napríklad v Španielsku, Nemecku či na severe Slovenska.

Každá z nich by si vyžiadala investíciu v desiatkach až stovkách miliónov eur. Samotná spoločnosť He3da by do nich vstúpila iba ako spoločník prostredníctvom vloženej licencie na technológiu výroby.

Slovenská gigatováreň
Solideus si pritom brúsil zuby na investíciu do závodov v Havířove a Čadci. Ani na jednu z nich napokon nedosiahol. S továrňou Magna Ener

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.