Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2020, 00:00

Košická Invita sa borí s existenčným problémami. Odpadkový kráľ sa zamotal

Veľkoobchodník s hutným materiálom sa zamotal do finančných transakcií svojich majiteľov.

Košická Invita sa borí s existenčným problémami. Odpadkový kráľ sa zamotal
Zdroj: Reuters

Len pred tromi rokmi sa košická firma s oceľou zachraňovala pred problémami, do ktorých ju namočil sýrsky podnikateľ usadený na východe Slovenska Aksam Barakat. Po zoškrtaní dlhov a zbavení sa ručenia za úver od maďarskej štátnej Export-Import Bank vo výške takmer dvoch miliónov eur sa zdalo, že spoločnosť Invita obchodovanie s oceľou a jej ďalším spracovaním uživí. Aktuálne však Košičania opäť krachujú a na tamojšom súde na seba podali konkurzný návrh. S predstaviteľmi Invita Košice sa HN nespojili. Pevné linky do centrály oceliarskeho podniku nikto nedvíha, firma nereagovala ani na zaslaný e-mail.


Vo firme pracovalo zhruba 50 ľudí. Na sociálnych a zdravotných odvodoch aktuálne dlhuje vyše 28-tisíc eur, daňový dlh predstavuje ďalších zhruba 45-tisíc eur. Invita sa s daniarmi aktívne sporí o vratky DPH a daňové doruby pôvodom spred zhruba ôsmich rokov, keď podnik spadal do oceliarskeho impéria Sýrčana Aksama Barakata so sieťou pobočiek v daňových rajoch po celom svete. Možnú príčinu krachu spoločnosti Invita naznačuje výročná správa firmy za rok 2018. „Spoločnosť na základe Dohody o pristúpení k záväzkom ručí za záväzky tretej strany v celkovej výške 6 971 360 eur. Za účtovné obdobie, ktoré sa skončilo k 31. decembru 2018, spoločnosť vykazuje mínusové vlastné imanie vo výške 2 4

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.