Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2015, 00:00

Štát vyhral jeden z top súdov. Ušetrí 70 miliónov eur

Právnik, ktorý bol zapletený aj do kauzy predraženého CT, vyhral pre štát spor.

Bol to spor, v ktorom sa hralo o veľa. Spor, ktorý sa ťahal viac ako desaťročie a nenechával spávať mnohým členom Fonde národného majetku. Išlo totiž o kauzu, ktorá dostala nálepku jedna z najdrahších. Dnes si však štát môže konečne vydýchnuť. Súd, v ktorom firma Zachem žalovala fond o 30 miliónov eur za stratu akcionárskeho podielu v Chemku Strážske, je na konci. „Spor pre Fond národného majetku vyhrala advokátska kancelária Koval & spol. Štátu tým ušetrila viac ako 72 miliónov eur, ” prezradila HN hovorkyňa rezortu hospodárstva Miriam Žiaková.

Chemko Strážske pripomína menšie mesto. Práve kvôli tomuto podniku sa Fond národného majetku dlhé roky súdil.

Strata gigantickej chemičky

Spoločnosť Zachem zo Strážskeho žalovala FNM ešte v starej mene a žiadala takmer miliardu slovenských korún. Zachem totiž v roku 2003 prišiel približne o 30 percent akcií gigantickej chemičky, lebo si nemal plniť povinnosti podľa privatizačnej zmluvy. Vo fabrike tak stratil majoritu.

Keď sa kauza pred troma rokmi opäť vystupňovala, fond sa narýchlo a bez verejného obstarávania dohodol s advokátmi z Koval & spol. Na ich čele stojí právnik Juraj Koval, ktorý je známy aj ako šéf firmy Medical Group SK. Tá sa zviditeľnila predajom predraženého cétečka piešťanskej nemocnici.

Odplata. Len ak uspejú

Advokátska kancelária mala svoje právne služby poskytovať podľa tvrdení fondu zadarmo, odmenu by dostala iba v prípade úspešného ťaženia na slovenských súdoch. A to sa jej podarilo, aj preto si na svoj účet pripíše 2,7 milióna eur.


Čítajte aj: Právnik, ktorý sa vyzná aj v zdravotníctve


Kým sa dnes štát trasie žaloby za 60 miliónov eur od spoločnosti Port Service napojenej na ministra hospodárstva Pavla

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.